Sept17 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept17

Show Results
Results 2nd. September 2017
Judge: Mr Ian Hillier (Coedcernyw)

BIS: Todd & Rahman`s: Glentree Tradition
RBIS: Mrs. R. Adams: Whinburn Night Owl JW
Best Dog: Todd & Rahman`s: Glentree Tradition
Reserve Best Dog: Mrs. R. Adams: Whinburn Night Owl JW
Best Bitch: Miss K. Scotland`s: Lynlochan Classic Moment
Reserve Best Bitch: Mrs L Harrison`s: Lourisma Carousel
BPIS: Miss K. Scotland`s: Lynlochan Classic Moment
BVIS: Flowers: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM
Class 1: Veteran (Dog) (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Flowers: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM
2nd: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya Sh Cm
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy
Class 2: Minor Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Flowers: Totenkopf Dutch Spirit Maker
2nd: R. & Y. Lowery`s: Wilmerella Snowstorm
Class 3: Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Banks & warren`s: Whinburn King Arthur
2nd: Flowers: Totenkopf Dutch Spirit
Class 4: Junior Dog  (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Todd & Rahman`s: Glentree Tradition
2nd: Mrs.& Miss G. & C. Clelland`s: Totenkopf Dutch Show Time
Class 5: Maiden Dog  (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Banks & warren`s: Whinburn King Arthur
Class 6: Novice Dog  (No Entries)
Class 7: Special Yearling Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. R. Adams: Whinburn Night Owl JW
2nd: Banks & warren`s: Whinburn King Arthur
3rd: Mrs.& Miss G. & C. Clelland`s: Totenkopf Dutch Show Time
Res: J. Garrett`s: Creelshaugh Kaos
Class 8: Under Graduate Dog  (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. N. Devine`s: Devmont Definitely Maybe
2nd: Mrs.& Miss G. & C. Clelland`s: Totenkopf Dutch Show Time
3rd: Messrs. S & B. Bell & McCabe`s: Grandtully Aarto
Res: M. Clelland`s: Belltrees Chocolate Fudge
Class 9: Graduate Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs.& Miss G. & C. Clelland`s: Totenkopf Dutch Show Time
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
Class 10: Post Graduate Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: R. & M. Kennedy & Waddington`s: Winter Dance of Kenwad
2nd: Mrs. A. Scotland`s: Indigo Sun
3rd: CVK Flowers: Totenkopf Magic Touch JW
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
Class 11: Limit Dog (Entries: 4 Abs: 1)
1st: R. & M.Kennedy & Waddington`s: Lynwater Daydreamer of Kenwad
2nd: Miss J. MacLean`s: Lynwater Spun Yarn
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
Class 12: Open Dog (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. H. Williams: Gallinagos Gold Finger
2nd: R. & Y. Lowery`s: Bartonholm Blended Blues JW Sh CM
3rd: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad

Class 13: Veteran (Bitch) (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia
Class 14: Minor Puppy Bitch (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs.& Miss G. & C. Clelland`s: Totenkopf Dutch Debonair
2nd: Miss K Lavalette`s: Dreamist Forever Rose
Class 15: Puppy Bitch (Entries: 5 Abs: 0)
1st: Mrs L Harrison`s: Lourisma Carousel
2nd: Mrs AM Sutton`s: Shirepark Secret Spell
3rd: Miss N. Roger`s: Kenwad Black Opium at Ravensgreen
Res: Miss K. Scotland`s: Lynlochan Aurora
Class 16: Junior Bitch  (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Miss J. MacLean`s: Lynshow Diamond
2nd: JMI & MD Robertson & Rahman`s: Zheridons China Chi
Class 17: Maiden Bitch (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Miss K. Scotland`s: Lynlochan Classic Moment
2nd: Mrs AM Sutton`s: Cassom Va Va Voom at Shirepark
Class 18: Novice Bitch  (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs Robertson`s: Zheridons China Blue
2nd: Miss K. Scotland`s: Lynlochan Breaking Dawn
Class 19: Special Yearling Bitch (Entries: 2 Abs: 0)  
1st: Miss J. MacLean`s: Lynwater Clotted Cream
2nd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Rock and Roll
Class 20: Under Graduate Bitch  (Entries: 1 Abs: 1)
Class 21: Graduate Bitch (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. J. MacLean`s: Lynwater Petunia
Class 22: Post Graduate Bitch (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Ariadne
Class 23: Limit Bitch (No Entries)
Class 24: Open Bitch (Entries: 2 Abs: 2)

Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs Robertson`s: Zheridons China Blue
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Ariadne
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (No Entries)


Best Dog: Todd & Rahman`s: Glentree Tradition
Reserve Best Dog: Mrs. R. Adams: Whinburn Night Owl JW
Best Puppy Dog: Flowers: Totenkopf Dutch Spirit Maker
Best Veteran Dog: Flowers: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM
Best Bitch: Miss K. Scotland`s: Lynlochan Classic Moment
Reserve Best Bitch: Mrs L Harrison`s: Lourisma Carousel
Best Puppy Bitch: Miss K. Scotland`s: Lynlochan Classic Moment
Best Veteran Bitch: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu