Sept01 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept01

Show Results

Show Results September 2001
Judge: Mrs. Carole Coode (Warringah)


Best in Show: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Sundancer

Reserve Best in Show: CD & JE Smith`s: Rancecraig Pick Pocket

Best Dog: CD & JE Smith`s: Rancecraig Pick Pocket

Reserve Best Dog: Mrs. WC Bodzak`s: Whinburn Merry Masquerade
                                             
Best Bitch: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Sundancer

Reserve Best Bitch: Mrs. WC Bodzak`s: Whinburn in the Dark

Best Puppy in Show: J. Hyslop`s: Bitcon Romancer at Auchterbank

Class 1: Minor Puppy Dog
1st: M. Long`s: Kelbonny Quiet Man
2nd: Mrs. J. Murray`s: Rhuston Mister Bojangles
Class 2: Puppy Dog
1st: J. Hyslop`s: Bitcon Romancer at Auchterbank
Class 3: Junior Dog
1st: Mrs. F. Dunbar`s: Craigdean ButnBen at Broanglen
Class 4: Novice Dog
1st: Mrs. F. Dunbar`s: Craigdean ButnBen at Broanglen
2nd: Mrs. J. Murray`s: Harry Strathturret Laird
Class 5: Special Yearling Dog
1st: Mrs. J. Murray`s: Harry Strathturret Laird
Class 6: Graduate Dog
 NO ENTRIES
Class 7: Post Graduate Dog
1st: CD & JE Smith`s: Rancecraig Pick Pocket
Class 8: Limit Dog
1st: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry
Class 9: Open Dog
1st: CD & JE Smith`s: Rancecraig Pick Pocket
2nd: Mrs. WC Bodzak`s: Whinburn Merry Masquerade
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry

Class 10: Minor Puppy Bitch
1st: Mr. R. Weir`s: Weirdene We`ll Waltz
2nd: Mrs. D. Woods: Kinvale Winter Sky
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Miss Valentine
Res: Mrs. R.A.M. Plumley`s: Merrybay Truly Scumptious
Class 11: Puppy Bitch
1st: Mr. & Mrs. Kennedy`s: Charbonnel Odette at Tipperlin
2nd: Mr. D. Todd`s: Chataway Ab Fab
3rd: Mrs. J. McCall`s: Maddymoss Sahara
Res: Mr. & Mrs. Grant`s: Shanaz Stoater
Class 12: Junior Bitch
1st: Mr. & Mrs. Kennedy`s: Tipperlin Soul Sister
2nd: Mr. & Mrs. Grant`s: Shanaz Stoater
3rd: Mrs. VA Smith`s: Tvaeraa Dulcie
Res: M. Long`s: Damasand Coconut Shy
Class 13: Novice Bitch
1st: Mrs. E. Craig`s: Tvaeraa Ring of Confidence
2nd: Mrs. CG Johnston`s: Rhuston Song Sung Blue
3rd: Mr. & Mrs. Kennedy`s: Tipperlin Soul Sister
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Goodie Two Shoes
Class 14: Special Yearling Bitch
  1st: Mr. G. Findley`s: Daltonare Dayna  
Class 15: Graduate Bitch
1st: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Sundancer
2nd: Mrs. WC Bodzak`s: Whinburn in the Dark
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Goodie Two Shoes
Res: Mrs. J. McCall`s: Caleag Seolta
Class 16: Post Graduate Bitch
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Cover Girl
2nd: D & C Todd & Johnston`s: Chataway over the rainbow
3rd: Mrs. MC Ovens: Borthwick Fernielea
Res: Miss J Ewan`s: Kyromar Sheer Chaos
Class 17: Limit Bitch
1st: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Mirror Image JW
2nd: Mrs. V. Wild`s: Robraine Royale at Wildvale
3rd: Mrs. J. McCall`s: Wiljana Winter Melody
Res: Mrs. MC Ovens: Borthwick Fernielea
Class 18: Open Bitch
1st: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Chasing Dreams
2nd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Sky Blue
3rd: Mrs. MC Ovens: Borthwick Fernielea
Res: Mrs. M. Hynd`s: Trimein Colour me in at Scomar

Class 19: Veteran (Dog or Bitch)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Huckleberry Hound
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Trimein Colour me in at Scomar

Best Dog: CD & JE Smith`s: Rancecraig Pick Pocket
Reserve Best Dog: Mrs. WC Bodzak`s: Whinburn Merry Masquerade
Best Puppy Dog: J. Hyslop`s: Bitcon Romancer at Auchterbank
Reserve Best Puppy Dog: M. Long`s: Kelbonny Quiet Man

Best Bitch: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Sundancer
Reserve Best Bitch: Mrs. WC Bodzak`s: Whinburn in the Dark
Best Puppy Bitch: Mr. & Mrs. Kennedy`s: Charbonnel Odette at Tipperlin
Reserve Best Puppy Bitch: Mr. R. Weir`s: Weirdene We`ll Waltz


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu