Sept08 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept08

Show Results

Show Results 6th. September 2008
Judge: Mr  Neil Woods (Kelfield)
 

Best in Show: Mrs. J. Fairburn`s: Carmelfair Silver Chalice JW
                         
Reserve Best in Show: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.

Best Dog: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch`s Bollinger

Reserve Best Dog: Mrs. V. Wild`s: Wildvale Rioja
                                             
Best Bitch: Mrs. J. Fairburn`s: Carmelfair Silver Chalice JW

Reserve Best Bitch: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.

Best Puppy in Show: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Nifty

Best Veteran in Show: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.


 



Class 1: Minor Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. A. Barnett`s: Kinvale Stop N Look
Class 2: Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Sea Star
2nd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Kings Ransom
Class 3: Junior Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan) (No Entries)
Class 4: Junior Dog (AOC) (Entries: 3 Abs: 0)
1st: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch`s Bollinger
2nd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Romeo
3rd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Kings Ransom
Class 5: Special Yearling Dog (Entries: 3 Abs: 1)
1st: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Sapphire Blue
2nd: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Sea Breeze
Class 6: Novice Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan) (No Entries)
Class 7: Novice Dog (AOC) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Cook up a Storm
2nd: Mrs. M. Madigan`s: Bit Othe Blarney at Misperros
Class 8: Graduate Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
Class 9: Post Graduate Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 10: Limit Dog (Entries: 4 Abs: 3)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 11: Open Dog (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. V. Wild`s: Wildvale Rioja
2nd: Mrs. J. Davidson`s: Belltrees Another Blue
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar

Class 12: Minor Puppy Bitch (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mrs. A. Barnett`s: Kinvale Dancin on Ice
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Viva La Diva
3rd: Mrs. D. Woods: Belltrees Lady Hopeful
Res: Mrs. F. Law`s: Weirdene Tiana
Class 13: Puppy Bitch (Entries: 7 Abs: 1)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Nifty
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Vanity Fair
3rd: Mrs. J. Fairburn`s: Kenmilleven Perdita
Res: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater with Luck
Class 14: Junior Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Spirit of the Moon
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice
3rd: M. Long`s: Gillerlane True Colours
Res: Mrs. C. Pollock`s: Thurness Tails of Joy
Class 15: Junior Bitch (AOC) (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. J. Fairburn`s: Rosie Surprise Surprise at Carmelfair
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Mirror Image at Scomar
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Hopes and Dreams
Class 16: Special Yearling Bitch (Entries: 7 Abs: 0)  
1st: Mr. & Mrs. A.W. Ure`s: Glowstar Serial Thriller
2nd: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Eclipse
3rd: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Ignorance is Bliss JW
Res: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Mirror Image at Scomar
Class 17: Novice Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Kinky Boots
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Ailsa
3rd: M. Long`s: Gillerlane True Colours
Class 18: Novice Bitch (AOC) (Entries: 6 Abs: 3)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Desert Orchid
2nd: Mrs. J. Mulholland`s: Grandtully Oryx
3rd: Mrs J Murray`s: Strathturret Shaking It
Class 19: Graduate Bitch (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. R. Adams: Whinburn in a Spin
2nd: Miss G. Brown`s: Javal Songbird
3rd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Mercury Rising
Res: Mrs. MC. Ovens: Borthwick Hope
Class 20: Post Graduate Bitch (Entries: 8 Abs: 2)
1st: S. & M. Kennedy`s: Lynwater Sweet Nutmeg
2nd: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Lochdene Jemma from Grandtully
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper
Res: Mrs. D. Woods: Bartonholm Out of The Blue
Class 21: Limit Bitch (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. J. Fairburn`s: Carmelfair Silver Chalice JW
2nd: Miss G. Brown`s: Javal Songbird
3rd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Dominique
Class 22: Open Bitch (Entries: 10 Abs: 0)
1st: Mrs R. Adam`s: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.
2nd: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Doddle
3rd: S. & M. Kennedy: Tipperlin Eachy Peachy
Res: Mrs. C. Pollock`s: Whinburn Sweet Dream Baby at Thurness

Class 23: Veteran (Dog) (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs J Murray`s: Rhuston Mister Bojangles with Strathturret
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 24: Veteran (Bitch) (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.
Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mr. & Mrs. A.W. Ure`s: Glowstar Serial Thriller
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Mercury Rising
3rd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Kings Ransom
Res: Mrs. MC. Ovens: Borthwick Hope
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 10 Abs: 3)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
2nd: Mr. & Mrs. A.W. Ure`s: Glowstar Serial Thriller
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper
Res: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice

Best Dog: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch`s Bollinger
Reserve Best Dog: Mrs. V. Wild`s: Wildvale Rioja
Best Puppy Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Sea Star
Best Veteran Dog: Mrs J Murray`s: Rhuston Mister Bojangles with Strathturret

Best Bitch: Mrs. J. Fairburn`s: Carmelfair Silver Chalice JW
Reserve Best Bitch: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.
Best Puppy Bitch: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Nifty
Best Veteran Bitch: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu