March14 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

March14

Show Results

Show Results 15th. March 2014
 Judge: Mrs. Jane Graham ( Nyliram )


Best in Show: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Oaty
                         
Reserve Best in Show: S. & M. Kennedy: Tipperlin Tumbling Dice

Best Dog: S. & M. Kennedy: Tipperlin Tumbling Dice

Reserve Best Dog: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
                                             
Best Bitch: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Oaty

Reserve Best Bitch: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Brocade

Best Puppy in Show: D. & MD Todd & Raymar`s: Doubtless Pillowtalk

Best Veteran in Show: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya

 



Class 1: Veteran (Dog) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
2nd: Mrs L. Williamson`s: Rhuston Evermore with Budminteal
Class 2: Minor Puppy Dog (Entries: 5 Abs: 2)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Magic Touch
2nd: Mrs. & Miss W & J Reid & Aitken`s: Shanaz Blether
3rd: Miss C. Howsley`s: Wishuswell Mr Mischief
Class 3: Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Minted
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
Class 4: Junior Dog  (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Media Storm
2nd: Mrs. & Mrs. Madigan & Fairbairn`s: Grassmillees Mr. Bojangle
3rd: Mrs C & Miss S Mason & Mrs D Clubb`s: Lynwater out of Touch
Res: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Solar Flare
Class 5: Maiden Dog  (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
Class 6: Novice Dog  (Entries: 1 Abs: 1)
Class 7: Special Yearling Dog (Entries: 5 Abs: 1)
1st: S. & M. Kennedy: Tipperlin Tumbling Dice
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wild Mint
3rd: R. & M.Kennedy & Waddington`s: Lynwater Daydreamer
Res: Mr. J. McCann`s: Ansharo Rascal
Class 8: Under Graduate Dog  (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
2nd: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
Class 9: Graduate Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
Class 10: Post Graduate Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Class 11: Limit Dog (Entries: 5 Abs: 1)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Rocket Man
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Res: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy
Class 12: Open Dog (Entries: 7 Abs: 4)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy

Class 13: Veteran (Bitch) (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Snowdrop at Scomar
Class 14: Minor Puppy Bitch (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Soapy Bubble
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Elder Flower
3rd: Mrs. J. Fairbairn`s: Misperros Kerrerra
Class 15: Puppy Bitch (Entries: 7 Abs: 2)
1st: D. & MD Todd & Raymar`s: Doubtless Pillowtalk
2nd: Mrs. J. Fairbairn`s: Amarillo Starlight of Carmelfair
3rd: Mrs. C. Mason`s: Lynwater Opal
Res: Mrs. D. Woods: Belltrees Katie`s Secret
Class 16: Junior Bitch  (Entries: 8 Abs: 3)
1st: J. Garrett`s: Carmelfair Dorada
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Celtic Rhyme
3rd: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Blue Magic
Res: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Miami
Class 17: Maiden Bitch (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow I Rest My Case
2nd: Mrs. H. Christie`s: Whitfield`s When U Wish Upon a Star
Class 18: Novice Bitch  (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Grandtully all that Jazz
2nd: Mrs. & Miss L & C May`s: Lynshow Dancing with Hope
Class 19: Special Yearling Bitch (Entries: 3 Abs: 1)  
1st: Mrs. A. Scotland`s: Think of me
2nd: Mrs. N. Devine`s: Belltrees Blue Sapphire
Class 20: Under Graduate Bitch  (Entries: 5 Abs: 2)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Brocade
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Winter Eclipse
3rd: Mrs. & Miss L & C May`s: Lynshow Dancing with Hope
Class 21: Graduate Bitch (Entries: 4 Abs: 3)
1st: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Look at Me
Class 22: Post Graduate Bitch (Entries: 5 Abs: 3)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Double Nugget
2nd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Sea Breeze
Class 23: Limit Bitch (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Oaty
2nd: CVK Flowers: Totenkopf Phanessa
3rd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Sea Breeze
Class 24: Open Bitch (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice

Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Miami
2nd: Miss C. Howsley`s: Wishuswell Mr Mischief
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya
2nd: Mrs. H. Christie`s: Whitfield`s When U Wish Upon a Star

Best Dog: S. & M. Kennedy: Tipperlin Tumbling Dice
Reserve Best Dog: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
Best Puppy Dog: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Minted
Best Veteran Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya

Best Bitch: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Oaty
Reserve Best Bitch: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Brocade
Best Puppy Bitch: D. & MD Todd & Raymar`s: Doubtless Pillowtalk
Best Veteran Bitch: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Snowdrop at Scomar

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu