March13 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

March13

Show Results

Show Results 16th. March 2013
 Judge: Paula Whitham ( Arrifana )



Best in Show: S. & M. Kennedy: Tipperlin Blue Tango
                         
Reserve Best in Show: Mr. D. Todd`s: Doubtless no Limit

Best Dog: S. & M. Kennedy: Tipperlin Blue Tango

Reserve Best Dog: CVK Flowers: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM
                                             
Best Bitch: Mr. D. Todd`s: Doubtless no Limit

Reserve Best Bitch: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle

Best Puppy in Show: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Butter Fudge

Best Veteran in Show: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya


 



Class 1: Veteran (Dog) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 2: Minor Puppy Dog (Entries: 3 Abs: 0)
1st: S. & M. Kennedy: Tipperlin Tumbling Dice
2nd: Mrs. J. Retson`s: Kirkewan Mr Grumpy
3rd: J. & H. McLelland`s: Lynshow Midnight Majestic at Ryanside
Class 3: Puppy Dog (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wild Mint
2nd: Mrs C & Miss S Mason & Mrs D Clubb`s: Lynshow Gin Rocket
3rd: CVK Flowers: Heavensent of Merryily
Res: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Tropical Storm
Class 4: Junior Dog  (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Rocket Man
2nd: J. & H. McLelland`s: Ryanside Sultan Swing
Class 5: Maiden Dog  (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Summer Solstice
2nd: Mrs. J. Retson`s: Kirkewan Mr Grumpy
3rd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Tropical Storm
Class 6: Novice Dog  (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs C & Miss S Mason & Mrs D Clubb`s: Lynwater Home Spun
Class 7: Special Yearling Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Todd McCormack & Brown`s: Craigdean Handy Andy
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
Class 8: Under Graduate Dog  (Entries: 5 Abs: 0)
1st: S. & M. Kennedy: Tipperlin Blue Tango
2nd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Dare to Stare
3rd: Mrs. C. Pollock`s: Claramand Black Grouse at Thurness
Res: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
Class 9: Graduate Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Class 10: Post Graduate Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM
2nd: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya
3rd: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Touch of Frost
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Class 11: Limit Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Dabloon JW
2nd: Todd McCormack & Brown`s: Lynwater Storm Petrel
3rd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Hanibel Fletcher
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Class 12: Open Dog (Entries: 5 Abs: 4)
1st: Mrs. & Mrs. Madigan & Fairbairn`s: Port & GB CH Gessa D`Aran Papparazzi

Class 13: Veteran (Bitch) (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Ghostly Glow
2nd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Ghosts n Ghouls
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper
Class 14: Minor Puppy Bitch (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Butter Fudge
2nd: S. & M. Kennedy: Tipperlin Morning Glory
3rd: Mrs. & Miss L & C May`s: Lynshow Dancing with Hope
Res: Miss C. Howsley`s: Totenkopf Dutch Diva at Wishuswell
Class 15: Puppy Bitch (Entries: 6 Abs: 1)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Gold Lace
2nd: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Living the Dream
3rd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Tropical Crush
Res: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Jubilee Kiss
Class 16: Junior Bitch  (Entries: 3 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Molkara Monkey Business
2nd: Mrs. M. Madigan`s: Carmelfair Islay del Misperros
3rd: Mr. M. Blazejczak`s: Ewingston Blue Lollipop
Class 17: Maiden Bitch (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Tickled Pink
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Summer Frost
Class 18: Novice Bitch  (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Tropical Crush
Class 19: Special Yearling Bitch (Entries: 3 Abs: 1)  
1st: Mr. D. Todd`s: Doubtless no Limit
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Hawian Orchid
Class 20: Under Graduate Bitch  (Entries: 7 Abs: 2)
1st: Miss C. Howsley`s: Totenkopf Day Dreamer at Wishuswell
2nd: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Lujesa Goldikova at Grandtully
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia
Res: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Winter Eclipse
Class 21: Graduate Bitch (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Summer Breeze
2nd: Mr. M. Blazejczak`s: Ewingston Blue Lollipop
Class 22: Post Graduate Bitch (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Brief Encounter
2nd: Mrs. J. Retson`s: Bencleuch Blue Opal
Class 23: Limit Bitch (Entries: 3 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Phanessa
2nd: Mrs. C. Pollock`s: Thurness Amber Dreams
3rd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Sea Breeze
Class 24: Open Bitch (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle
2nd: Mr. & Miss Neatham & Gribbin`s: Lynwater Sea Dream

Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Tickled Pink
2nd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Ghosts n Ghouls
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 6 Abs: 0)
1st: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Dare to Stare
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Rocket Man
3rd: Miss C. Howsley`s: Totenkopf Day Dreamer at Wishuswell
Res: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad

Best Dog: S. & M. Kennedy: Tipperlin Blue Tango
Reserve Best Dog: CVK Flowers: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM
Best Puppy Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wild Mint
Best Veteran Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya

Best Bitch: Mr. D. Todd`s: Doubtless no Limit
Reserve Best Bitch: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle
Best Puppy Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Butter Fudge
Best Veteran Bitch: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Ghostly Glow


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu