Sept07 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept07

Show Results

Show Results 1st. September 2007
Judge: Mr. Chris Laverty (Laveris)

 

Best in Show: Mrs. J. Fairburn`s: Carmelfair Silver Chalice
                         
Reserve Best in Show: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya

Best Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya

Reserve Best Dog: CVK Flowers: Kelbonny Go`s Dutch
                                             
Best Bitch: Mrs. J. Fairburn`s: Carmelfair Silver Chalice

Reserve Best Bitch: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Rosella

Best Puppy in Show: CVK Flowers: Totenkopf Brief Affair

Best Veteran in Show: Mr. CD. & Mrs. JE. Smith`s: Rancecraig Pick Pocket

 



Class 1: Minor Puppy Dog (Entries: 6 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Brief Affair
2nd: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Sea Breeze
3rd: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Cook up a Storm
Res: Mr. J. Hyslop`s: Weirdene Wannabe
Class 2: Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynwater Ludo
2nd: Mr. G. Snell`s: Amaclassic The One and Only
Class 3: Junior Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 2 Abs: 1)
1st: CVK Flowers: Kelbonny Go`s Dutch
Class 4: Junior Dog (AOC) (Entries: 3 Abs: 1)
1st: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch`s Billionaire
2nd: Mrs L. Williamson`s: Rhuston Evermore with Budminteal
Class 5: Special Yearling Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Raven Tan Do
2nd: Mrs. L. Duncan: Spendles Moonwalker
Class 6: Novice Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan) (No Entries)
Class 7: Novice Dog (AOC) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch`s Billionaire
2nd: R. & Y. Lowery`s: Wilmerella Were Here at Amaroanne
Class 8: Graduate Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
2nd: Mrs. J. Fairburn`s: Kirlinjis Trick or Treat at Carmelfair
3rd: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Midsummer Mission
Res: Mrs. J. Davidson`s: Belltrees Another Blue
Class 9: Post Graduate Dog (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Miss G. Evans: Briconess Vendetta
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 10: Limit Dog (Entries: 4 Abs: 1)
1st: S. & J. McAdam & Gibb`s: Quilmhair Strathspey
2nd: Miss G. Evans: Briconess Vendetta
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 11: Open Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar

Class 12: Minor Puppy Bitch (Entries: 11 Abs: 2)
1st: S. & M. Kennedy: Tipperlin Sunny Delight
2nd: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Sineubhar
3rd: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Ignorance is Bliss
Res: CVK Flowers: Totenkopf Stlen Kisses
Class 13: Puppy Bitch (Entries: 7 Abs: 0)
1st: Todd McCormack & Brown`s: Chataway Plenty O`Toole
2nd: Mrs. R. Adams: Whinburn in a Spin
3rd: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch`s Bella Belline
Res: CVK Flowers: Totenkopf Lauren
Class 14: Junior Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Rosella
2nd: Mr. G. Snell`s: Amaclassic The Starlet
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Ailsa
Class 15: Junior Bitch (AOC) (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. J. Fairburn`s: Carmelfair Silver Chalice
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Izakokr
3rd: S. & M. Kennedy: Tipperlin Perfect Peach
Res: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Snowdrop at Scomar
Class 16: Special Yearling Bitch (Entries: 7 Abs: 1)  
1st: Ms. P. Gibson`s: Lindridge Tiger Lillie at Meldyke
2nd: CVK Flowers: Totenkopf Faery Daes
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Snowdrop at Scomar
Res: Mrs. P. Cairns: Gartcosh Celti
Class 17: Novice Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 1 Abs: 1)
Class 18: Novice Bitch (AOC) (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. R. Adams: Whinburn in a Spin
2nd: S. & M. Kennedy: Tipperlin Perfect Peach
3rd: J. & H. McLelland`s: Ryanside Melody Maker
Res: Mrs. P. Cairns: Gartcosh Celti
Class 19: Graduate Bitch (Entries: 10 Abs: 5)
1st: Mrs. J. Fairburn`s: Carmelfair Silver Chalice
2nd: Linda Williamson`s: Rhuston Christmas Rose for Budminteal
3rd: Ms. P. Gibson`s: Lindridge Tiger Lillie at Meldyke
Res: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Grandtully Nemesis
Class 20: Post Graduate Bitch (Entries: 6 Abs: 3)
1st: Mrs. D. Woods: Belltrees Ruby
2nd: Miss G. Brown`s: Javal Songbird
3rd: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Lochdene Jemma from Grandtully
Class 21: Limit Bitch (Entries: 11 Abs: 4)
1st: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Ae Fond Kiss
2nd: Miss M. Rayne`s: Quilmhair Hootenanny
3rd: Mrs. D. Woods: Bartonholm Out of The Blue
Res: CVK Flowers: Totenkopf Truley Scrumptious
Class 22: Open Bitch (Entries: 6 Abs: 3)
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper
2nd: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.
3rd: S. & M. Kennedy: Tipperlin Eachy Peachy

Class 23: Veteran (Dog) (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mr. CD. & Mrs. JE. Smith`s: Rancecraig Pick Pocket
2nd: R. & Y. Lowery`s: Amaroanne my Fathers Eyes
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry
Class 24: Veteran (Bitch) (No Entries)
Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 4 Abs: 1)
1st: R. & Y. Lowery`s: Wilmerella Were Here at Amaroanne
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Mercury Rising
3rd: Mr. & Mrs. A.W. Ure`s: Glowstar Serial Thriller

Best Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
Reserve Best Dog: CVK Flowers: Kelbonny Go`s Dutch
Best Puppy Dog: CVK Flowers: Totenkopf Brief Affair
Best Veteran Dog: Mr. CD. & Mrs. JE. Smith`s: Rancecraig Pick Pocket

Best Bitch: Mrs. J. Fairburn`s: Carmelfair Silver Chalice
Reserve Best Bitch: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Rosella
Best Puppy Bitch: Todd McCormack & Brown`s: Chataway Plenty O`Toole
Best Veteran Bitch: 


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu