Sept11 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept11

Show Results

Show Results 3rd. September 2011
Judge: Miss A. Nugent (Nulea)



Best in Show: Todd, McCormack & Brown`s: Chataway Gilroy
                         
Reserve Best in Show: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Kokrdoodle do

Best Dog: Todd, McCormack & Brown`s: Chataway Gilroy

Reserve Best Dog: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Hanibel Fletcher
                                             
Best Bitch: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Kokrdoodle do

Reserve Best Bitch: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.

Best Puppy in Show: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Summer Breeze

Best Veteran in Show: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper

 



Class 1: Veteran (Dog) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
2nd: Mrs. J. Davidson`s: Linnington Artful Dodger
Class 2: Minor Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Miss C. Howsley`s: Totenkopf Pure Indulgence
Class 3: Puppy Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
2nd: Miss C. Howsley`s: Wishuswell Soldier On
3rd: Mr. & Mrs. McCaffrey`s: Teazellily Nobodys Fool
Res: Mrs. J. McGowan`s: dovehill Black Batchelor
Class 4: Junior Dog  (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr
2nd: Mrs. C. Pollock`s: Claramand Black Grouse at Thurness
3rd: Mrs. J. McGowan`s: dovehill Black Batchelor
Class 5: Maiden Dog  (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mr. & Mrs. McCaffrey`s: Teazellily Nobodys Fool
Class 6: Novice Dog  (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Todd McCormack & Brown`s: Lynwater Storm Petrel
Class 7: Special Yearling Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Hanibel Fletcher
2nd: Mrs. J. McGowan`s: dovehill Black Batchelor
Class 8: Under Graduate Dog  (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. D.Mrs. C. & Miss Clubb Mason & Mason`s: Laveris Konrad at Lynshow
Class 9: Graduate Dog (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs J Murray`s: Strathturret Moonwalker
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Class 10: Post Graduate Dog (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Miss M. Bradford`s: Vistwin Valhalla
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
3rd: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Touch of Frost
Class 11: Limit Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: S. & M. Kennedy: Tipperlin Torchwood
2nd: Mrs C & Miss S Mason & Mrs D Clubb`s: Lynwater Red Kite
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Res: Mr. & Miss Neatham & Gribbin`s: Raithridge Shoogle
Class 12: Open Dog (Entries: 7 Abs: 4)
1st: Todd, McCormack & Brown`s: Chataway Gilroy
2nd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Kings Ransom
3rd: Mrs. J. Davidson`s: Belltrees Another Blue

Class 13: Veteran (Bitch) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper
2nd: Mrs J Murray`s: Sirrah Sassenach at Strathturret
Class 14: Minor Puppy Bitch (Entries: 6 Abs: 4)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow I`m No Angel
2nd: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Mystical
Class 15: Puppy Bitch (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Summer Breeze
2nd: J. Robertson`s: Lynshow Suzume at Zheridons
3rd: Miss C. Howsley`s: Wishuswell Fields of Dreams
Class 16: Junior Bitch  (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Kokrdoodle do
2nd: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Lujesa Goldikova at Grandtully
3rd: Miss C. Howsley`s: Totenkopf Day Dreamer
Class 17: Maiden Bitch (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mr. & Mrs. McCaffrey`s: Lindrha Dawn Delight
Class 18: Novice Bitch  (Entries: 5 Abs: 3)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Winter Eclipse
2nd: Mr. & Mrs. McCaffrey`s: Lindrha Dawn Delight
Class 19: Special Yearling Bitch (Entries: 7 Abs: 4)  
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Brief Encounter
2nd: S. & M. Kennedy: Tipperlin Ginger Schnapps
3rd: Mrs J Murray`s: Strathturret Wildest Dream
Class 20: Under Graduate Bitch  (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Whinburn Win me Over
2nd: Mrs J Murray`s: Strathturret Bossy Boots
Class 21: Graduate Bitch (Entries: 6 Abs: 4)
1st: Miss M. Bradford`s: Vistwin Kiss me Quick
2nd: Mrs J Murray`s: Strathturret Boogie Woogie
Class 22: Post Graduate Bitch (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice
Class 23: Limit Bitch (Entries: 4 Abs: 2)
1st: S. & M. Kennedy: Tipperlin What Katy Did
2nd: Mrs. C. Pollock`s: Thurness Beautiful Dreams
Class 24: Open Bitch (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.
2nd: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Sineubhar
3rd: Mrs. J. Fairbairn`s: Rosecourt Royal Star
Res: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper

Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Miss C. Howsley`s: Wishuswell Soldier On
2nd: Miss M. Bradford`s: Vistwin Kiss me Quick
3rd: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Mystical
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 5 Abs: 0)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr
2nd: Miss M. Bradford`s: Vistwin Valhalla
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper
Res: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
VHC: Miss G. Brown`s: Javal Songbird

Best Dog: Todd, McCormack & Brown`s: Chataway Gilroy
Reserve Best Dog: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Hanibel Fletcher
Best Puppy Dog: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
Best Veteran Dog: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar

Best Bitch: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Kokrdoodle do
Reserve Best Bitch: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.
Best Puppy Bitch: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Summer Breeze
Best Veteran Bitch: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu