Sept03 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept03

Show Results

Show Results 6th. September 2003
Judge: Miss Anne Hughes (Glentraeth)



Best in Show: Mrs. W. Reid`s: Sh. Ch. Shanaz Scunner

Reserve Best in Show: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Job Well Done

Best Dog: Mrs. W. Reid`s: Sh. Ch. Shanaz Scunner

Reserve Best Dog: Mrs. E. Craig`s: Craigdean Rascal among Rancecraig
                                 
Best Bitch: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Job Well Done

Reserve Best Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Dawn Flush
 
Best Puppy in Show: Mrs. A. Barnett`s: Lynwater Solar Beam

Class 1: Minor Puppy Dog
1st: Mrs. E. MacLean`s: Daltonare Dumbrae
2nd: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Charlie Choc
3rd: M. Long`s: Gillerlane An Innes Aigh
Res: Mrs. V. Smith`s: Javal Gabriel
Class 2: Puppy Dog
1st: Mrs. A. Barnett`s: Lynwater Solar Beam
2nd: Mr. A.J. Taylor`s: Kirkewan Christmas Knight
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Clever Clogs
Class 3: Junior Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan)
No Entries
Class 4: Junior Dog (AOC)
1st: Mrs. E. Craig`s: Craigdean Rascal among Rancecraig
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Just the Job
3rd: Miss K. Deick`s: Balgair Be Brave for Kafernes
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Clever Clogs
Class 5: Special Yearling Dog
1st: Mrs. A. Barnett`s: Manchela Pioneer at Kinvale
2nd: Miss K. Deick`s: Balgair Be Brave for Kafernes
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Clever Clogs
Class 6: Novice Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan)
No Entries
Class 7: Novice Dog (AOC)
1st: Miss K. Deick`s: Balgair Be Brave for Kafernes
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Clever Clogs
Class 8: Graduate Dog
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Whinburn Merry Masquerade
2nd: Mrs. C. Roper`s: Kelbonny Tan-Tattoo
3rd: Mrs. J. Davidson`s: Linnington Artful Dodger
Res: Miss K. Deick`s: Kelbonny Mister Majestic
Class 9: Post Graduate Dog
1st: Mrs J Murray`s: Rhuston Mister Bojangles with Strathturret
2nd: Mrs. J. Davidson`s: Linnington Artful Dodger
3rd: Mrs L Duncan`s:  Bartonholm Auld Acquintance
Res: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 10: Open Dog
1st: Mrs. W. Reid`s: Sh. Ch. Shanaz Scunner
2nd: Miss M. Rayne`s: Quettadene Connextion with Quilmhair
3rd: Mr. C. D. & Mrs. J. E. Smith`s: Rancecraig Pick Pocket
Res: Mrs. E. Woods: Kenyee Sun Glow

Class 11: Minor Puppy Bitch
1st: M. Long`s: Gillerlane Harla Faye
2nd: Mr. G. Findlay`s: Daltonaire Dancing Dice
3rd: Mr. D. Todd`s: Chataway Phoebe
Res: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Luvutobits
Class 12: Puppy Bitch
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Glowlight
2nd: Mr. G. Findlay`s: Daltonaire Dancing Dice
3rd: Mrs. M. Madigan`s: Daydawn Ice Maid for Misperros
Res: Miss A. M. Thomas`s: Robin Red Brest
Class 13: Junior Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: Miss R. Wardrop`s: Briconess Guilted Lace with Whinburn
2nd: Miss J. Christie`s: The Viennese Waltz
3rd: Mrs. C. Johnston`s: Rhuston Lady Magdalene
Class 14: Junior Bitch (AOC)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Job Well Done
2nd: Mrs. C. Johnston`s: Rhuston Silver Diamond
3rd: Mrs. C. Cartney`s: Craigdean Braggadocio at Carlundie
Res: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Clype
Class 15: Special Yearling Bitch  
1st: Mrs. H. Manzie: Carjinbar Grannie at Kelbonny
Class 16: Novice Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: Miss R. Wardrop`s: Briconess Guilted Lace with Whinburn
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Mercury Rising
Class 17: Novice Bitch (AOC)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Craigdean Braggadocio at Carlundie
2nd: Mrs J Murray`s: Sirrah Sassenach at Strathturret
Class 18: Graduate Bitch
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Gaeity Girl
2nd: Mrs. MC. Ovens: Borthwick Yarrow
3rd: Mrs. W. Bodzak`s: Whinburn in the Dark
Class 19: Post Graduate Bitch
1st: Mrs. E. Woods: Chataway Naomi Campell
2nd: Miss J. Ewan`s: Kyromar Sheer Chaos
Class 20: Open Bitch
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Dawn Flush
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Torag
3rd: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Sundancer
Res: D. & C. Todd & Johnston`s: Chataway Over The Rainbow

Class 21: Veteran (Dog or Bitch)
1st: Mrs. A. Barnett`s: Lynwater Rising Sun
2nd: Mr. L. Bodzak`s: Whinburn Chasing Dreams
3rd: Mrs. M.C. Ovens: Borthwick Solitaire
Class 22: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch)
1st: Miss J. Christie`s: The Viennese Waltz
2nd: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Sundancer
3rd: Mrs. MC. Ovens: Borthwick Yarrow
Res: Miss J. Ewan`s: Kirkewan Kandy Floss

Best Dog: Mrs. W. Reid`s: Sh. Ch. Shanaz Scunner
Reserve: Mrs. E. Craig`s: Craigdean Rascal among Rancecraig
Best Puppy Dog: Mrs. A. Barnett`s: Lynwater Solar Beam

Best Bitch: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Job Well Done
Reserve Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Dawn Flush
Best Puppy Bitch: M. Long`s: Gillerlane Harla Faye


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu