Sept02 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept02

Show Results

Show Results 7th. September 2002
Judge: Mrs. M. Cannane (Winterstale)


Best in Show: W & L & A McLaren`s: Los Ombues Aghata (IMP)

Reserve Best in Show: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campbell

Best Dog: CD & JE Smith`s: Rancecraig Pick Pocket

Reserve Best Dog: Mrs. F. Dunbar`s: Craigdean ButN`Ben at Broanglen
                                             
Best Bitch: W & L & A McLaren`s: Los Ombues Aghata (IMP)

Reserve Best Bitch: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campbell

Best Puppy in Show: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Blue Protest

Class 1: Minor Puppy Dog
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Blue Protest
2nd: Mrs. A. Barnett`s: Manchela Pioneer at Kinvale
3rd: Mrs. C. Oliver`s: Craigdean Coaster
Res: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Kraigwitha-K
Class 2: Puppy Dog
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Spruce
2nd: Mrs. C. Oliver`s: Craigdean Coaster
3rd: Mrs. C. Roper`s: Kelbonny Tan-Tattoo
Class 3: Junior Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: Miss M. Rayne`s: Quettadene Connextion with Quilmhair
Class 4: Junior Dog (AOC)
1st: Mrs. Janis Davidson`s: Linnington Artful Dodger
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 5: Special Yearling
1st: Mr. J. Hyslop`s: Bitcon Romancer at Auchterbank
2nd: Mrs. L. Duncan`s: Bartonholm Auld Acquaintance
3rd: Mrs. J. Murray`s: Rhuston Mister Bojangles
Res: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 6: Novice Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: Mr. & Mrs. Brady`s: Bencleuch Jackaby
Class 7: Novice Dog (AOC)
1st: Mrs. J. Murray`s: Harry Strathturret Laird
2nd: Mrs. Janis Davidson`s: Linnington Artful Dodger
Class 8: Graduate Dog
1st: Mrs. F. Dunbar`s: Craigdean ButN`Ben at Broanglen
2nd: Mrs. L. Duncan`s: Bartonholm Auld Acquaintance
3rd: M. Long`s: Kelbonny Quiet Man at Gillerlane
Res: Mr. & Mrs. Brady`s: Bencleuch Jackaby
Class 9: Post Graduate Dog
1st: Mrs. W.C. Bodzak`s: Whinburn Merry Masquerade
2nd: Mrs. L. Williamson`s: Kinvale Moon Buggy
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry
Class 10: Open Dog
1st: CD & JE Smith`s: Rancecraig Pick Pocket
2nd: Mrs. E. Woods: Kenyee Sun Glow
3rd: Mrs. L. Williamson`s: Kinvale Moon Buggy
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry

Class 11: Minor Puppy Bitch
1st: Mrs. H. Manzie`s: Carjinbar Grainne at Kelbonny
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Orange Peel
3rd: Mrs. Dunbar`s: Windgrove Highland Mist Over Broanglen
Res: M. Long`s: Gillerlane True Romance
Class 12: Puppy Bitch
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Gaitey Girl
2nd: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Moonlight Meander
3rd: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Blue Lilly
Res: Mr. G. Grindlay`s: Queenswell Classical Move
Class 13: Junior Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campbell
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Torag
3rd: J. & H. McLelland`s: Bencleuch Be Mine
Res: Miss M. & Mrs. J. Grady`s: Broanglen Unsurpassable
Class 14: Junior Bitch (AOC)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Dawn Flush
2nd: Mrs. Dunbar`s: Broanglen Silver Mist
3rd: Miss M. & Mrs. J. Grady`s: Lynwater Aphroditie
Res: Mrs. MC Ovens: Borthwick Yarrow
Class 15: Special Yearling Bitch  
1st: Mrs. MC Ovens: Borthwick Yarrow
2nd: Mrs. C. Cartney`s: Lathockar Lady Blue at Carlundie
Class 16: Novice Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: Mr. G. Grindlay`s: Queenswell Collette
2nd: J. & H. McLelland`s: Bencleuch Be Mine
3rd: Miss M. & Mrs. J. Grady`s: Broanglen Unsurpassable
Class 17: Novice Bitch (AOC)
1st: Mrs. A. Barnett`s: Kinvale Moon Princess
2nd: Miss M. & Mrs. J. Grady`s: Lynwater Aphroditie
3rd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Hazel
Res: Mrs. H. Wood`s: Borthwick Leithen
Class 18: Graduate Bitch
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Skean Dhu
2nd: Mr . G. Findlay`s: Daltonare Dayna
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Funny Girl
Res: Mrs. W.C. Bodzak`s: Whinburn in the Dark
Class 19: Post Graduate Bitch
1st: Mr. D. Todd`s: Chataway Ab Fab
2nd: Mr . G. Findlay`s: Daltonare Dayna
3rd: Miss M. Rayne`s: Quilmhair Auchtermuchty
Class 20: Open Bitch
1st: W & L & A McLaren`s: Los Ombues Aghata (IMP)
2nd: Mrs. C. Mason`s: Glentree Expectation
3rd: Mrs. A. Barnett`s: Lynwater Dark News
Res: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Chrystal Lady

Class 21: Veteran (Dog or Bitch)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynwater Blue Rebel
2nd: Mr. R.M. Alexander`s: Rancecraig Highlander at Turmalin
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Trimein Colour Me In At Scomar
Class 22: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch)
1st: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Sundancer
2nd: Mrs. MC Ovens: Borthwick Fernielea
3rd: Miss K. Deick`s: Kafernes First Choice
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry

Best Dog: CD & JE Smith`s: Rancecraig Pick Pocket
Reserve: Mrs. F. Dunbar`s: Craigdean ButN`Ben at Broanglen
Best Puppy Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Blue Protest

Best Bitch: W & L & A McLaren`s: Los Ombues Aghata (IMP)
Reserve Best Bitch: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campbell
Best Puppy Bitch: Mrs. H. Manzie`s: Carjinbar Grainne at Kelbonny


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu