Sept10 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept10

Show Results

Show Results 4th. September 2010
Judge: Miss A. Brookes (Kyrenia)



Best in Show: Todd, McCormack & Brown`s: Chataway Gilroy
                         
Reserve Best in Show: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Butterfly Kiss

Best Dog: Todd, McCormack & Brown`s: Chataway Gilroy

Reserve Best Dog: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Dabloon JW
                                             
Best Bitch: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Butterfly Kiss

Reserve Best Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Toffee Truffle

Best Puppy in Show: S. & M. Kennedy: Tipperlin Ginger Schnapps

Best Veteran in Show: Mrs. C. Mason`s: SH CH IR Lynshow Kraigwitha-K Sh. Cm.


 



Class 1: Minor Puppy Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Hanibel Fletcher
Class 2: Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Kirlinjis Dutch Dragoon
2nd: Mr. & Mrs. Garrett`s: Creelshaugh Happy Feet
Class 3: Junior Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. D.Mrs. C. & Miss Clubb Mason & Mason`s: Laveris Konrad at Lynshow
2nd: M. Bradford`s: Vistwin Valhalla
Class 4: Junior Dog (AOC) (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs J Murray`s: Strathturret Moonwalker
Class 5: Special Yearling Dog (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Blue Thunder
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Class 6: Novice Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: M. Bradford`s: Vistwin Valhalla
Class 7: Novice Dog (AOC) (Entries: 2 Abs: 1)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Moondust
Class 8: Graduate Dog (Entries: 3 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Dabloon JW
2nd: Mr. J. Hyslop`s: Totenkopf Blue Moon at Auchterbank
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Endeavour
Class 9: Post Graduate Dog (Entries: 5 Abs: 0)
1st: Todd, McCormack & Brown`s: Chataway Gilroy
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Axle
3rd: S. & M. Kennedy: Tipperlin Torchwood
Res: Mr. & Miss Neatham & Gribbin`s: Raithridge Shoogle
Class 10: Limit Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
2nd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Kings Ransom
3rd: Mrs L. Williamson`s: Rhuston Evermore with Budminteal
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Class 11: Open Dog (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Miss C. Howsley`s: Broanglen Circle of Life at Wishuswell
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor

Class 12: Minor Puppy Bitch (Entries: 7 Abs: 3)
1st: S. & M. Kennedy: Tipperlin Ginger Schnapps
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Truffle delight
3rd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Once Upon a Time
Res: Mrs. J. & Mr. A. Espie`s: Budminteal New Rose
Class 13: Puppy Bitch (Entries: 8 Abs: 2)
1st: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Seonaid
2nd: Mrs J Murray`s: Strathturret Bossy Boots
3rd: CVK Flowers: Totenkopf Phanessa
Res: Mrs J Murray`s: Strathturret Wildest Dream
Class 14: Junior Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (no Entries)
Class 15: Junior Bitch (AOC) (Entries: 7 Abs: 0)
1st: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Butterfly Kiss
2nd: Mrs. D. Woods: Belltrees Bonnie Lass
3rd: S. & M. Kennedy: Tipperlin What Katy Did
Res: Mr. G. Findlay`s: Daltonaire Dazler
Class 16: Special Yearling Bitch (Entries: 2 Abs: 1)  
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Toffee Truffle
Class 17: Novice Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 1 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Sunburst
Class 18: Novice Bitch (AOC) (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. J. & Mr. A. Espie`s: Budminteal Chantilly Lace
2nd: Mrs J Murray`s: Strathturret Wildest Dream
3rd: Mrs. M. Williamson`s: budminteal Amber Nectar of Almarson
Res: J. & H. McLelland`s: Ryanside Best of the Bunch
Class 19: Graduate Bitch (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia
2nd: S. & M. Kennedy: Tipperlin Inky Pinky
3rd: Mr. G. Findlay`s: Daltonaire Dazler
Res: Mrs. M. Williamson`s: budminteal Amber Nectar of Almarson
Class 20: Post Graduate Bitch (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Vanity Fair
2nd: Miss M. Bradford`s: Vistwin Brite Spark
Class 21: Limit Bitch (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Sineubhar
2nd: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.
3rd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Viva La Diva
Class 22: Open Bitch (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia
2nd: Miss G. Brown`s: Javal Songbird

Class 23: Veteran (Dog) (Entries: 3 Abs: 2)
1st: Mrs. C. Mason`s: SH CH IR Lynshow Kraigwitha-K Sh. Cm.
Class 24: Veteran (Bitch) (Entries: 5 Abs: 3)
1st: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Lochdene Jemma from Grandtully
2nd: Mrs J Murray`s: Sirrah Sassenach at Strathturret
Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy
2nd: Miss M. Bradford`s: Vistwin Brite Spark
3rd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Kings Ransom
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Miss G. Brown`s: Javal Songbird
2nd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Kings Ransom
3rd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Viva La Diva
Res: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya

Best Dog: Todd, McCormack & Brown`s: Chataway Gilroy
Reserve Best Dog: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Dabloon JW
Best Puppy Dog: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Hanibel Fletcher
Best Veteran Dog: Mrs. C. Mason`s: SH CH IR Lynshow Kraigwitha-K Sh. Cm.

Best Bitch: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Butterfly Kiss
Reserve Best Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Toffee Truffle
Best Puppy Bitch: S. & M. Kennedy: Tipperlin Ginger Schnapps
Best Veteran Bitch: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Lochdene Jemma from Grandtully

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu