Sept12 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept12

Show Results

Show Results 1st. September 2012
Judge: Mrs T. Beswick (Cachel)
 

Best in Show: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle
                         
Reserve Best in Show: Miss M. Bradford`s: Vistwin Valhalla

Best Dog: Miss M. Bradford`s: Vistwin Valhalla

Reserve Best Dog: Todd McCormack & Brown`s: Lynwater Storm Petrel
                                             
Best Bitch: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle

Reserve Best Bitch: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Brocade

Best Puppy in Show: Todd McCormack & Brown`s: Craigdean Handy Andy

Best Veteran in Show: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper

 



Class 1: Veteran (Dog) (Entries: 3 Abs: 2)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 2: Minor Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. L Beuilacqua`s: Canyonn Celebration with Laelia
2nd: Mrs. A. Aitken`s: Laelia you are my Sunshine
Class 3: Puppy Dog (Entries: 5 Abs: 0)
1st: Todd McCormack & Brown`s: Craigdean Handy Andy
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Rocket Man
3rd: Mr. & Mrs. Scott & Pamela Robertson`s: Castleannans Archangel
Res: Mrs. L Beuilacqua`s: Canyonn Celebration with Laelia
Class 4: Junior Dog  (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mr. H. Buchanan`s: Dalarran blackfen Boy
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Sticky Moment
3rd: Mr. & Mrs. Scott & Pamela Robertson`s: Castleannans Archangel
Res: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
Class 5: Maiden Dog  (No Entries)
Class 6: Novice Dog  (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mr. & Mrs. Scott & Pamela Robertson`s: Castleannans Archangel
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
Class 7: Special Yearling Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mr. H. Buchanan`s: Dalarran blackfen Boy
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Double Top
3rd: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
Res: Miss C. Howsley`s: Totenkopf Pure Indulgence at Wishuswell
Class 8: Under Graduate Dog  (Entries: 2 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Courage JW
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy
Class 9: Graduate Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Todd McCormack & Brown`s: Lynwater Storm Petrel
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Class 10: Post Graduate Dog (Entries: 4 Abs: 1)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM
2nd: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Class 11: Limit Dog (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Miss M. Bradford`s: Vistwin Valhalla
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Class 12: Open Dog (Entries: 4 Abs: 1)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Dabloon JW
2nd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Kings Ransom
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy

Class 13: Veteran (Bitch) (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper
Class 14: Minor Puppy Bitch (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Fairytale
2nd: Mrs. M. Madigan`s: Carmelfair Islay del Misperros
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig choir Girl
Res: Miss C. Howsley`s: Wishuswell Fudgie Wudgie
Class 15: Puppy Bitch (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Dynamite
2nd: CVK Flowers: Molkara Monkey Business
3rd: Mr. & Miss Neatham & Gribbin`s: Shoogsea Peach Streisand
Res: J. & H. McLelland`s: Ryanside Dancing Queen
Class 16: Junior Bitch  (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Sea Pearl
2nd: Miss R. Walker`s: Arnloss Pennyroyal Pumpkin
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Maid of The Mist
Res: Mrs. A. McCaffrey`s: Totenkopf Dutch Carousel atLindrha
Class 17: Maiden Bitch (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Maid of The Mist
Class 18: Novice Bitch  (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Winter Eclipse
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Rose Finch
3rd: Miss R. Walker`s: Arnloss Pennyroyal Pumpkin
Res: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Look at Me
Class 19: Special Yearling Bitch (Entries: 2 Abs: 1)  
1st: Mrs R. Adam`s: Whinburn Capercaillie
Class 20: Under Graduate Bitch  (Entries: 8 Abs: 3)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Brocade
2nd: Mrs R. Adam`s: Whinburn Capercaillie
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Brief Encounter
Res: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Summer Breeze
Class 21: Graduate Bitch (Entries: 8 Abs: 4)
1st: Mrs R. Adam`s: Whinburn Capercaillie
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia
3rd: Mrs. W. Bodzak`s: Whinburn Win me Over
Res: Mr. & Mrs. McCaffrey`s: Lindrha Dawn Delight
Class 22: Post Graduate Bitch (Entries: 6 Abs: 2)
1st: Miss M. Bradford`s: Vistwin Kiss me Quick
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Kokrdoodle do
3rd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Sea Breeze
Res: Mr. & Mrs. McCaffrey`s: Lindrha Dawn Delight
Class 23: Limit Bitch (Entries: 3 Abs: 2)
1st: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle
Class 24: Open Bitch (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia
3rd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Sea Breeze

Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 3 Abs: 2)
1st: Miss M. Bradford`s: Vistwin Valhalla
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya
2nd: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
3rd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Dynamite

Best Dog: Miss M. Bradford`s: Vistwin Valhalla
Reserve Best Dog: Todd McCormack & Brown`s: Lynwater Storm Petrel
Best Puppy Dog: Todd McCormack & Brown`s: Craigdean Handy Andy
Best Veteran Dog: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar

Best Bitch: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle
Reserve Best Bitch: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Brocade
Best Puppy Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Fairytale
Best Veteran Bitch: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu