March08 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

March08

Show Results

Show Results 22nd. March 2008
Judge: Mrs  L. Reed (Delindere)

 

Best in Show: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Kraigwitha-k Sh. Cm.
                         
Reserve Best in Show: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.

Best Dog: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Kraigwitha-k Sh. Cm.

Reserve Best Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Spinning Top
                                             
Best Bitch: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.

Reserve Best Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Rum Truffle

Best Puppy in Show: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch`s Bollinger

Best Veteran in Show: Mrs. H. Manzie`s: Claramand up Front


 



Class 1: Minor Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Carjinbar Peekaboo
2nd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Kings Ransom
Class 2: Puppy Dog (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Romeo
2nd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Kings Ransom
3rd: Mrs. J. Retson`s: Broanglen Bob a Job at Kirkewan
Class 3: Junior Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mr. & Mrs. Scott`s: Brookes Nookie Bear
2nd: Emma McCartney`s: Amaclassic The One And Only
Class 4: Junior Dog (AOC) (Entries: 3 Abs: 1)
1st: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch`s Bollinger
2nd: E. & A.  Moncrieff`s: Mondale Blue Sapphire
Class 5: Special Yearling Dog (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Sea Breeze
2nd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Lynx Touch
3rd: Emma McCartney`s: Amaclassic The One And Only
Class 6: Novice Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mr. & Mrs. Scott`s: Brookes Nookie Bear
2nd: Emma McCartney`s: Amaclassic The One And Only
Class 7: Novice Dog (AOC) (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. M. Madigan`s: Bit O`the Blarney at Misperros
Class 8: Graduate Dog (Entries: 5 Abs: 0)
1st: Mrs. L. Williamson`s: Rhuston Evermore at Budminteal
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Sea Haze
3rd: Mrs. Smith`s: Craigdean Franks a Million at Luanshya
Res: J. Fairbairn`s: Kirlinjis Trick or Treat at Carmelfair
Class 9: Post Graduate Dog (Entries: 6 Abs: 2)
1st: CVK Flowers: Kelbonny Go Dutch
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Raven Tan Do
3rd: Miss G. Evans: Briconess Vendetta
Res: Mrs. M. Williamson`s: Chataway Windchime
Class 10: Limit Dog (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Spinning Top
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 11: Open Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Kraigwitha-k Sh. Cm.
2nd: Mrs. V. Wild`s: Wildvale Rioja
3rd: Miss L. J. Davidson`s: Belltrees Another Blue
Res: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar

Class 12: Minor Puppy Bitch (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Spirit of the Moon
2nd: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Desert Orchid
3rd: Mrs. C. Pollok`s: Thurness Tails of Joy
Res: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Eyes Adorable
Class 13: Puppy Bitch (Entries: 9 Abs: 0)
1st: Mrs. W. C. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice
2nd: Mrs. E. Craig`s: Lindridge Hot Gossip
3rd: Mrs. E. Craig`s: Lulus Chocolate Surprise
Res: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Sheila`s Wheels
Class 14: Junior Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (No Entries:)
Class 15: Junior Bitch (AOC) (Entries: 7 Abs: 1)
1st: E. & A.  Moncrieff`s: Mondale Eclipse
2nd: Mr. & Mrs. Ure`s: Glowstar Serial Thriller
3rd: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie Ignorance is Bliss
Res: J. & H. McLelland`s: Ryansides Melody Maker
Class 16: Special Yearling Bitch (Entries: 9 Abs: 3)  
1st: Mrs. R. Adams: Whinburn in a Spin
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Izakokr
3rd: Mr. & Mrs. Ure`s: Glowstar Serial Thriller
Res: Mrs. J. Murray`s: Strathturret Shaking it
Class 17: Novice Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Miss K. Torbett`s: Totenkopf Miss Moneypenny at Kirlinjis
2nd: CVK Flowers: Sensqui Simply Delicious
Class 18: Novice Bitch (AOC) (Entries: 7 Abs: 1)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wild Clover
2nd: Mrs. J. Murray`s: Strathturret Shaking it
3rd: Mrs. M. Williamson`s: Lynwater Tiger Lilly
Res: Mrs. A. Scotland`s: Lynwater Making Trouble
Class 19: Graduate Bitch (Entries: 7 Abs: 5)
1st: Mr. G. Findlay`s: Daltonare Dusty Dane
2nd: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Grandtully Nemesis
Class 20: Post Graduate Bitch (Entries: 9 Abs: 2)
1st: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.
2nd: Mr. G. Findlay`s: Daltonare Dusty Dane
3rd: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Chalice J.W.
Res: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Ghostly Glow
Class 21: Limit Bitch (Entries: 8 Abs: 3)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Rum Truffle
2nd: Mrs. J. Brown`s: Javal Songbird
3rd: Mrs. D. Woods: Bartonholm Out of The Blue
Res: Mrs. J. Murray`s: Sirrah Sassenach at Strathturret
Class 22: Open Bitch (Entries: 3 Abs: 3)

Class 23: Veteran (Dog) (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. H. Manzie`s: Claramand up Front
2nd: Mr. CD. & Mrs. JE. Smith`s: Rancecraig Pick Pocket Sh. Cm.
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With me at Scomar
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry
Class 24: Veteran (Bitch) (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Miss K. Torbett`s: Carmelfair Talitha
Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 7 Abs: 2)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Mercury Rising
2nd: Mr. & Mrs. A.W. Ure`s: Glowstar Serial Thriller
3rd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Ghosts and ghouls
Res: Mrs. M. Madigan`s: Bit O`the Blarney at Misperros

Best Dog: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Kraigwitha-k Sh. Cm.
Reserve Best Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Spinning Top
Best Puppy Dog: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch`s Bollinger
Best Veteran Dog: Mrs. H. Manzie`s: Claramand up Front

Best Bitch: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.
Reserve Best Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Rum Truffle
Best Puppy Bitch: Mrs. W. C. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice
Best Veteran Bitch: Miss K. Torbett`s: Carmelfair Talitha


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu