March02 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

March02

Show Results

Show Results 23rd. March 2002
Judge: Mrs. Linda Crowley (Ashalon)



Best in Show: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Chrisrmas Lilly

Reserve Best in Show: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Scunner

Best Dog: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Scunner

Reserve Best Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Good News
                   
Best Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Chrisrmas Lilly

Reserve Best Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Double Trouble

Best Puppy in Show: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Chaos

Class 1: Minor Puppy Dog
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Rapier
Class 2: Puppy Dog
NO ENTRIES
Class 3: Junior Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: M. Long`s: Kelbonny Quiet Man at Gillerlane
2nd: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Highland Quest
Class 4: Junior Dog (AOC)
1st: Mr. J. Hyslop`s: Bitcon Romancer at Auchterbank
2nd: Mrs. L. Duncan`s: Bartonholm Auld Acquaintance
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Res: Mrs. J. Murray`s: Rhuston Mister Bojangles with Strathturret
Class 5: Special Yearling
1st: Mrs. F. Dunbar`s: Craigdean ButNBen at Broanglen
2nd: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Highland Quest
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 6: Novice Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: M. Long`s: Kelbonny Quiet Man at Gillerlane
2nd: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Highland Quest
3rd: Mr. & Mrs. Brady`s: Bencleuch Jackaby
Class 7: Novice Dog (AOC)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
2nd: Mrs. J. Murray`s: Harry Strathturret Laird
Class 8: Graduate Dog
1st: A. & K. Klein-Woolthuis: Shanaz Look Over Haxalgate
2nd: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Highland Quest
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry
Class 9: Post Graduate Dog
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Good News
2nd: Mrs. W.C. Bodzak`s: Whinburn Merry Masquerade
3rd: Mrs. L. Williamson`s: Kinvale Moon Buggy
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry
Class 10: Open Dog
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Scunner
2nd: Mrs. E. Woods: Kenyee Sun Glow
3rd: Mrs. H. Manzie`s: Claramand Up Front
Res: Mr. R. Weir`s: Weirdene Woodpecker

Class 11: Minor Puppy Bitch
1st: Mrs. A. Barnett`s: Trimein Amber
2nd: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campbell
3rd: Mrs. J.E. Fairbairn`s: Carmelfair Penny Drops
Res: Mr. R. Weir`s: Weirdene Waheba
Class 12: Puppy Bitch
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Chaos
2nd: Mrs. F. Dunbar`s: Broanglen Silver Mist
3rd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Torag
Res: Mrs. C. Cartney`s: Lathockar Lady Blue at Carlundie
Class 13: Junior Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: Mr. D. Todd`s: Chataway Ab Fab
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Claramand Luv M`Colour at Craigdean
3rd: J. & H. McLelland`s: Bencleuch Be Mine
Res: Mrs. H. Woods: Inkwell Lady
Class 14: Junior Bitch (AOC)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Double Trouble
2nd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Funny Girl
3rd: Mrs. C. Cartney`s: Lathockar Lady Blue at Carlundie
Res: Mr. & Mrs. Grant`s: Shanaz Stoater
Class 15: Special Yearling Bitch  
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Blue Cherub
2nd: Mr. & Mrs. Kennedy`s: Tipperlin Soul Sister
3rd: Mrs. PS Hillary`s: Bidston Shadows Gem
Res: Mr. & Mrs. Grant`s: Shanaz Stoater
Class 16: Novice Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: E. Liddel`s: Weirdene Solar Eclipse
2nd: Miss A.M. Thomas: Lynwater Black Bird
3rd: Miss M. & Mrs. J. Grady`s: Broanglen Unsurpassable
Res: Mrs. C. Mason`s: Lynwater Tern
Class 17: Novice Bitch (AOC)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Goodie Two Shoes
2nd: J. & H. McLelland`s: Ryansides Blue Bonnet
Class 18: Graduate Bitch
1st: Mr . G. Findlay`s: Daltonare Dibly Dee
2nd: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Sundancer
3rd: Mrs. A. Barnett`s: Kinvale Moondust
Res: Mrs. S. Sturrock`s: Lynwater Tiger Lilly at Forfarian
Class 19: Post Graduate Bitch
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Christmas Lilly
2nd: Mr . G. Findlay`s: Daltonare Dibly Dee
3rd: S. & M. Kennedy`s: Tipperlin Wish on a Star
Res: Mrs. J. McCall`s: Wiljana Winter Melody
Class 20: Open Bitch
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Shareen
2nd: Mrs. A. Barnett`s: Lynwater Dark News
3rd: Mrs. PS Hillary`s: Bidston Midnight Susie
Res: Mrs. C. Mason`s: Glentree Expectation

Class 21: Veteran (Dog or Bitch)
1st: Miss P.J. Halkett`s: Sh. Ch. Lennoxgrove Rag Doll
2nd: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Short and Smart
3rd: Mrs. J.E. Smith`s: Javal Midnight Cowboy
Res: Mrs. M. Hynd`s: Trimein Colour Me In At Scomar
Class 22: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch)
1st: Miss R. Wardrop`s: Whinburn Highland Quest
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry

Best Dog: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Scunner
Reserve: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Good News
Best Puppy Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Rapier

Best Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Christmas Lilly
Reserve Best Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Double Trouble
Best Puppy Bitch: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Chaos

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu