March15 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

March15

Show Results

Show Results 14th. March 2015
Judge: Mrs. Tracy Buck ( Clavaire )




Best in Show: Mrs. J. Fairbairn`s: Amarillo Starlight of Carmelfair
                         
Reserve Best in Show: CVK Flowers: Totenkopf Magic Touch JW

Best Dog: CVK Flowers: Totenkopf Magic Touch JW

Reserve Best Dog: Mrs. & Mrs. Madigan & Fairbairn`s: Grassmillees Mr. Bojangle
                                             
Best Bitch: Mrs. J. Fairbairn`s: Amarillo Starlight of Carmelfair

Reserve Best Bitch: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Oaty

Best Puppy in Show: Mr & Mrs A & H Murray & Manzie`s: Windgroves Shady Lady with Worlwood

Best Veteran in Show: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya

 



Class 1: Veteran (Dog) (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
Class 2: Minor Puppy Dog (Entries: 3 Abs: 1)
1st: C & JMI Mason & Robertson`s: Zheridons Malbec
2nd: Mrs J Murray`s: Strathturret Time Will Tell
Class 3: Puppy Dog (Entries: 9 Abs: 1)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Dubois
2nd: R. & M. Kennedy & Waddington`s: Winter Dance
3rd: Mr. & Mrs. Neatham`s: Shoogsea Indiana Jones
Res: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Wreck it Ralph at Luanshya
Class 4: Junior Dog  (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Cooper
2nd: Mrs. A. Scotland`s: Indigo Sun
3rd: Miss C. Howsley`s: Wishuswell Wildest Dreams
Class 5: Maiden Dog  (Entries: 1 Abs: 1)
Class 6: Novice Dog  (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Walnut Whip
Class 7: Special Yearling Dog (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Cooper
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
3rd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Spun Yarn
Class 8: Under Graduate Dog  (Entries: 2 Abs: 0)
1st: R. & M.Kennedy & Waddington`s: Lynwater Daydreamer of Kenwad
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
Class 9: Graduate Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Solar Flare
2nd: Mrs C & Miss S Mason & Mrs D Clubb`s: Lynshow Khristian
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
Res: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Media Storm
Class 10: Post Graduate Dog (Entries: 5 Abs: 1)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Magic Touch JW
2nd: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
Res: Mrs J Murray`s: Strathturret Raindance
Class 11: Limit Dog (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mrs. & Mrs. Madigan & Fairbairn`s: Grassmillees Mr. Bojangle
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wild Mint
3rd: GCV Low & Flowers: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
Class 12: Open Dog (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya Sh Cm
2nd: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Dabloon JW
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
Res: Mrs J Murray`s: Strathturret Moonwalker Sh Cm

Class 13: Veteran (Bitch) (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice
2nd: Mr. & Miss Neatham & Gribbin`s: Lynwater Sea Dream
3rd: Miss V A Wooley`s: Chavez Empress Sophie over Welshwood
Res: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Snowdrop at Scomar
Class 14: Minor Puppy Bitch (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mr & Mrs A & H Murray & Manzie`s: Windgroves Shady Lady with Worlwood
2nd: Mrs J Murray`s: Strathturret Moment in Time
Class 15: Puppy Bitch (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Miss K. Scotland`s: Dawn Approach
2nd: Mrs. & Miss L & C May`s: Lynshow Lobelia
3rd: J. Robertson`s: Lynshow Lilly Calla at Zheridons
Res: Mr. & Mrs. Neatham`s: Shoogsea Jessica Rabbit
Class 16: Junior Bitch  (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Sassy
2nd: Mr. M. Blazejczak`s: Redgranate Red Diamond
3rd: Mr. & Mrs Swan`s: Fine Design
Res: Miss C. Howsley`s: Wishuswell Sweet Dreams
Class 17: Maiden Bitch (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mrs. H. Christie`s: Whitfield`s When U Wish Upon a Star
2nd: Mr. M. Blazejczak`s: Redgranate Red Diamond
3rd: Mrs. & Miss L & C May`s: Lynshow Lobelia
Res: Mr. & Mrs Swan`s: Fine Design
Class 18: Novice Bitch  (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Tipperlin Traviata
2nd: Mrs. N. Devine`s: Devmont Some Might Say
3rd: Mrs. & Miss L & C May`s: Lynshow Iris my Case
Class 19: Special Yearling Bitch (Entries: 2 Abs: 1)  
1st: Mrs. H. Christie`s: Whitfield`s When U Wish Upon a Star
Class 20: Under Graduate Bitch  (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Miss K Nuttall`s: Carmelfair Calabrianna
2nd: J. Garrett`s: Carmelfair Dorada
3rd: Mrs. W. Bodzak`s: Whinburn Win me Over
Class 21: Graduate Bitch (Entries: 8 Abs: 3)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Winter Eclipse
2nd: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Miami
3rd: Mrs. N. Devine`s: Belltrees Blue Sapphire at Devmont
Res: Mrs. A. Scotland`s: Think of me
Class 22: Post Graduate Bitch (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. J. Fairbairn`s: Amarillo Starlight of Carmelfair
Class 23: Limit Bitch (Entries: 7 Abs: 2)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Ryanside New Beginnings at Carlundie
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Butter Fudge
3rd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Summer Breeze
Res: Mrs. L Beuilacqua`s: Laelia Mama Mia
Class 24: Open Bitch (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Oaty
2nd: R. & M. Kennedy & Waddington`s: Julmared Glad all Over of Kenwad
3rd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Sea Breeze

Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (No Entries)
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya Sh Cm
2nd: Miss K Nuttall`s: Carmelfair Calabrianna
3rd: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Miami
Res: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Snowdrop at Scomar

Best Dog: CVK Flowers: Totenkopf Magic Touch JW
Reserve Best Dog: Mrs. & Mrs. Madigan & Fairbairn`s: Grassmillees Mr. Bojangle
Best Puppy Dog: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Dubois
Best Veteran Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya

Best Bitch: Mrs. J. Fairbairn`s: Amarillo Starlight of Carmelfair
Reserve Best Bitch: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Oaty
Best Puppy Bitch: Mr & Mrs A & H Murray & Manzie`s: Windgroves Shady Lady with Worlwood
Best Veteran Bitch: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu