March09 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

March09

Show Results

Show Results 15th. March 2009
Judge: Mr  David Bowers (Tudormist)
 

Best in Show: Mrs. W. Reid`s: Sh. Ch. Shanaz Peever (Ir. Sh. Ch)
                         
Reserve Best in Show: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Sporran

Best Dog: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Sporran

Reserve Best Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Sea Star
                                             
Best Bitch: Mrs. W. Reid`s: Sh. Ch. Shanaz Peever (Ir. Sh. Ch)

Reserve Best Bitch: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.

Best Puppy in Show: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Sporran

Best Veteran in Show: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.

 



Class 1: Minor Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 2)
Class 2: Puppy Dog (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Sporran
2nd: Todd, McCormack & Brown`s: Chataway Gilroy
Class 3: Junior Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan) (No Entries)
Class 4: Junior Dog (AOC) (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Sea Star
2nd: Mrs. A. Barnett`s: Kinvale Stop N Look
Class 5: Special Yearling Dog (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Romeo
Class 6: Novice Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan) (No Entries)
Class 7: Novice Dog (AOC) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. A. Barnett`s: Kinvale Stop N Look
2nd: Mr. & Miss Neatham & Gribbin`s: Raithridge Shoogle
Class 8: Graduate Dog (No Entries)
Class 9: Post Graduate Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Sea Haze
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 10: Limit Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 11: Open Dog (Entries: 5 Abs: 0)
1st: Mrs. V. Wild`s: Wildvale Rioja
2nd: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Sea Breeze
3rd: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
Res: Mrs. J. Davidson`s: Belltrees Another Blue

Class 12: Minor Puppy Bitch (Entries: 5 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean & Todd`s: Lynwater Black Tern
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Mammia Mia
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Drest to Impress
Res: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Lady Dipper
Class 13: Puppy Bitch (Entries: 10 Abs: 1)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Wiggle
2nd: Mrs. C. Pollock`s: Thurness Beautiful Dreams
3rd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater in a Whirl
Res: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia
Class 14: Junior Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Tanya Kinky Boots
2nd: R. Wood`s: Gillerlane Toffeepop at Cleekie
Class 15: Junior Bitch (AOC) (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Viva La Diva
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Vanity Fair
3rd: Mrs. A. Barnett`s: Kinvale Dancin on Ice
Res: Miss D. E. Kirk`s: Mistesso Jo`s Little Angel
Class 16: Special Yearling Bitch (Entries: 8 Abs: 2)  
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice
2nd: Mrs. E. Craig`s: Lulus Chocolate Surprise
3rd: Miss D. E. Kirk`s: Mistesso Jo`s Little Angel
Res: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Mirror Image at Scomar
Class 17: Novice Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Spirit of the Moon
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia
3rd: R. Wood`s: Cleekie Jisteen doric Quine
Class 18: Novice Bitch (AOC) (Entries: 7 Abs: 1)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Weeping Willow
2nd: Mrs. A. Barnett`s: Kinvale Dancin on Ice
3rd: Miss D. E. Kirk`s: Mistesso Jo`s Little Angel
Res: Mrs J Murray`s: Strathturret Shaking It
Class 19: Graduate Bitch (Entries: 7 Abs: 1)
1st: Mrs. R. Adams: Whinburn in a Spin
2nd: Mr. G. Findlay`s: Daltonaire Dusty Dane
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Mirror Image at Scomar
Res: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Eclipse
Class 20: Post Graduate Bitch (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mr. G. Findlay`s: Daltonaire Dusty Dane
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Mirror Image at Scomar
Class 21: Limit Bitch (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. C. Bradley`s: Cazden Knockando
2nd: Mrs. R. Adams: Whinburn Whispering Dreams Sh. Cm.
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper
Res: Mrs. A. Barnett`s: Kinvale Waltz`n Matilda
Class 22: Open Bitch (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. W. Reid`s: Sh. Ch. Shanaz Peever (Ir. Sh. Ch)
2nd: Mrs. C. Pollock`s: Whinburn Sweet Dream Baby at Thurness
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Tvaerra Mirror Image at Scomar

Class 23: Veteran (Dog) (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. C. Mason`s: SH CH IR Lynshow Kraigwitha-K Sh. Cm.
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 24: Veteran (Bitch) (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.
Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Romeo
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Mercury Rising
3rd: Mr. & Mrs. A.W. Ure`s: Glowstar Serial Thriller
Res: R. Wood`s: Gillerlane Toffeepop at Cleekie
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 7 Abs: 1)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Viva La Diva
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Tanya Kinky Boots
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper
Res: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Mercury Rising

Best Dog: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Sporran
Reserve Best Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Sea Star
Best Puppy Dog: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Sporran
Best Veteran Dog: Mrs. C. Mason`s: SH CH IR Lynshow Kraigwitha-K Sh. Cm.

Best Bitch: Mrs. W. Reid`s: Sh. Ch. Shanaz Peever (Ir. Sh. Ch)
Reserve Best Bitch: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.
Best Puppy Bitch: Mrs. E. MacLean & Todd`s: Lynwater Black Tern
Best Veteran Bitch: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu