March16 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

March16

Show Results

Results 19th. March 2016
 Judge: Miss Coral Morris ( Riondel )


Best in Show: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Pandora

Reserve Best in Show: M
rs. E. Craig`s: Della Fiumana Time to Rock


Best Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya Sh Cm

Reserve Best Dog: Mr. B. McCabe`s: Grandtully Aarto
                                            
Best Bitch: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Pandora

Reserve Best Bitch: Mrs. E. Craig`s: Della Fiumana Time to Rock

Best Puppy in Show: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Bellisima

Best Veteran in Show: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Little Mermaid JW

Class 1: Veteran (Dog) (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
Class 2: Minor Puppy Dog (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. G. Clelland`s: Totenkopf Dutch Mr Bond
2nd: Mrs. J. Retson`s: Wishuwell Wild Angels
Class 3: Puppy Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: M. Clelland`s: Belltrees Chocolate Fudge
2nd: Miss K. Scotland`s: Butter Pecan
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Marquell Overseas Trader
Res: Miss C. Howsley`s: Lynshow Djokovic
Class 4: Junior Dog  (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mr. B. McCabe`s: Grandtully Aarto
2nd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Made you Look
3rd: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Magician
Res: Mrs. H. Williams: Gallinagos Gold Finger
Class 5: Maiden Dog  (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. H. Williams: Gallinagos Gold Finger
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Marquell Overseas Trader
Class 6: Novice Dog  (Entries: 1 Abs: 1)
Class 7: Special Yearling Dog (Entries: 6 Abs: 3)
1st: Miss Ceylon Yilmaz`s: Kalispell Kapow
2nd: Mrs. H. Williams: Gallinagos Gold Finger
3rd: Mr. & Mrs. Neatham`s: Shoogsea Indiana Jones
Class 8: Under Graduate Dog  (Entries: 3 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Magician
2nd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Made you Look
3rd: Mrs. A. Scotland`s: Indigo Sun
Class 9: Graduate Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Made you Look
Class 10: Post Graduate Dog (Entries: 7 Abs: 2)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Magic Touch JW
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Solar Flare
3rd: Miss Ceylon Yilmaz`s: Kalispell Kapow
Res: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
Class 11: Limit Dog (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Rocket Man
2nd: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Cooper
3rd: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Saltire Express
Class 12: Open Dog (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya Sh Cm
2nd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Dare to Stare
3rd: Mesdames Fairbairn, Madigan & Nuttall`s: Chativore Stargazer

Class 13: Veteran (Bitch) (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Little Mermaid JW
2nd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Ghostly Glow
3rd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Sea Breeze
Res: Mr. & Mrs. Neatham`s: Lynwater Sea Dream
Class 14: Minor Puppy Bitch (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Bellisima
2nd: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Shooting Star
3rd: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Kisses of Fire
Class 15: Puppy Bitch (Entries: 4 Abs: 1)
1st: CVK Flowers: Fengrove Wild Thyme
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Korona
3rd: Miss K Nuttall`s: Tanglow Royale
Class 16: Junior Bitch  (Entries: 7 Abs: 1)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Pandora
2nd: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Maple Syrup
3rd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Made you Stare
Res: Mrs. & Mrs. Madigan & Fairbairn`s: Misperros Silver Lining at Carmelfair
Class 17: Maiden Bitch (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. E. Craig`s: Della Fiumana Time to Rock
2nd: CVK Flowers: Fengrove Wild Thyme
3rd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Dare to be Maid
Res: Mrs. N. Devine`s: Sweet as Sugar Kandy at Devmont
Class 18: Novice Bitch  (Entries: 5 Abs: 0)
1st: Mrs. E. Craig`s: Della Fiumana Time to Rock
2nd: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Callaway
3rd: CVK Flowers: Fengrove Wild Thyme
Res: Miss A. McManus: Misperros Silver Bell
Class 19: Special Yearling Bitch (Entries: 1 Abs: 0)  
1st: Mr. & Mrs. Neatham`s: Shoogsea Jessica Rabbit
Class 20: Under Graduate Bitch  (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Sierra
2nd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Made you Stare
3rd: Miss V A Wooley`s: Welshwood Bobby Dazzler
Class 21: Graduate Bitch (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. D. Woods: Belltrees Katie`s Secret
Class 22: Post Graduate Bitch (Entries: 4 Abs: 3)
1st: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Look at Me
Class 23: Limit Bitch (Entries: 6 Abs: 2)
1st: Miss K Nuttall`s: Carmelfair Calabrianna
2nd: CVK Flowers: Totenkopf Phanessa
3rd: J. Garrett`s: Carmelfair Dorada
Res: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Summer Breeze
Class 24: Open Bitch (Entries: 2 Abs: 0)
1st: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Living the Dream
2nd: Mr. & Mrs. Neatham`s: Shoogsea Peach Streisand

Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Callaway
2nd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Made you Look
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya Sh Cm
2nd: Miss K Nuttall`s: Carmelfair Calabrianna


Best Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya Sh Cm
Reserve Best Dog: Mr. B. McCabe`s: Grandtully Aarto
Best Puppy Dog: Mrs. G. Clelland`s: Totenkopf Dutch Mr Bond
Best Veteran Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya



Best Bitch: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Pandora
Reserve Best Bitch: Mrs. E. Craig`s: Della Fiumana Time to Rock
Best Puppy Bitch: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Bellisima
Best Veteran Bitch: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Little Mermaid JW


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu