March12 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

March12

Show Results

Show Results 17th. March 2012
 Judge: Mrs. Bea Robertson ( Kastrian )



Best in Show: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Thistle
                         
Reserve Best in Show: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle

Best Dog: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Courage

Reserve Best Dog: S. & M. Kennedy: Tipperlin Torchwood
                                             
Best Bitch: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Thistle

Reserve Best Bitch: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle

Best Puppy in Show: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Wispa

Best Veteran in Show: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper

 



Class 1: Veteran (Dog) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
2nd: Mrs. J. Davidson`s: Linnington Artful Dodger
Class 2: Minor Puppy Dog (Entries: 0)
Class 3: Puppy Dog (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Sticky Moment
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
3rd: Miss Nicole McDermott`s: Belltrees Charlie Cool
Class 4: Junior Dog  (Entries: 3 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Courage
2nd: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
3rd: Miss C. Howsley`s: Totenkopf Pure Indulgence at Wishuswell
Class 5: Maiden Dog  (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Stargazer
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
Class 6: Novice Dog  (Entries: 3 Abs: 2)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
Class 7: Special Yearling Dog (Entries: 5 Abs: 2)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Courage
2nd: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr
3rd: Mrs. C. Pollock`s: Claramand Black Grouse at Thurness
Class 8: Under Graduate Dog  (Entries: 3 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Courage
2nd: Todd McCormack & Brown`s: Lynwater Storm Petrel
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy
Class 9: Graduate Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy
Res: Mrs. J. McGowan`s: Dovehill Black Batchelor
Class 10: Post Graduate Dog (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Hanibel Fletcher
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Interceptor
Class 11: Limit Dog (Entries: 6 Abs: 1)
1st: S. & M. Kennedy: Tipperlin Torchwood
2nd: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Dabloon JW
3rd: Miss M. Bradford`s: Vistwin Valhalla
Res: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Manhattan
Class 12: Open Dog (Entries: 8 Abs: 4)
1st: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Kings Ransom
2nd: Miss C. Howsley`s: Broanglen Circle of Life at Wishuswell
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy
Res: Mrs. J. Davidson`s: Belltrees Another Blue

Class 13: Veteran (Bitch) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper
2nd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Dominique
Class 14: Minor Puppy Bitch (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Wispa
2nd: Mrs. C. Roper`s: Kelbonny Toffee Pop
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Maid of The Mist
Class 15: Puppy Bitch (Entries: 7 Abs: 2)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Oaty
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater April Glow
3rd: Mrs. C. Pollock`s: Thurness Magpie
Res: Miss R. Walker`s: Arnloss Nevermind Ninebark
Class 16: Junior Bitch  (Entries: 6 Abs: 0)
1st: Mrs R. Adam`s: Whinburn Capercaillie
2nd: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Sequine
3rd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Summer Breeze
Res: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Snowdrop
Class 17: Maiden Bitch (Entries: 6 Abs: 2)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Clootie Dumpling
2nd: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Brocade
3rd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater in Time
Res: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Look at Me
Class 18: Novice Bitch  (Entries: 9 Abs: 3)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Clootie Dumpling
2nd: Mrs R. Adam`s: Whinburn Capercaillie
3rd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Winter Eclipse
Res: Miss R. Walker`s: Arnloss Pennyroyal Pumpkin
Class 19: Special Yearling Bitch (Entries: 5 Abs: 2)  
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Kokrdoodle do
2nd: Mr. G. Findlay`s: Daltonaire Dolly Daydream
3rd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Look at Me
Class 20: Under Graduate Bitch  (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Whinburn Win me Over
2nd: J. & H. McLelland`s: Ryanside Lady Moon
Class 21: Graduate Bitch (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Ryanside New Beginnings at Carlundie
2nd: S. & M. Kennedy: Tipperlin Ginger Schnapps
3rd: Mrs. C. Pollock`s: Thurness Amber Dreams
Class 22: Post Graduate Bitch (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Truffle delight
2nd: Miss M. Bradford`s: Vistwin Kiss me Quick
3rd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Sea Breeze
Class 23: Limit Bitch (Entries: 6 Abs: 0)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Thistle
2nd: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle
3rd: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch`s Business as Usual
Res: CVK Flowers: Totenkopf Phanessa
Class 24: Open Bitch (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Mrs. J. Fairbairn`s: Rosecourt Royal Star
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice
3rd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Sea Breeze

Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Miss M. Bradford`s: Vistwin Kiss me Quick
2nd: Miss R. Walker`s: Arnloss Nevermind Ninebark
3rd: Mrs. A. Scotland`s: Sweet Charity Lady
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Miss M. Bradford`s: Vistwin Valhalla
2nd: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr
3rd: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper

Best Dog: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Courage
Reserve Best Dog: S. & M. Kennedy: Tipperlin Torchwood
Best Puppy Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Sticky Moment
Best Veteran Dog: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar

Best Bitch: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Thistle
Reserve Best Bitch: Mrs. J. Fairbairn`s: Carmelfair Silver Bangle
Best Puppy Bitch: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Wispa
Best Veteran Bitch: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Party Popper


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu