March06 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

March06

Show Results

Show Results 18th. March 2006
Judge: Ali Bennink-Smies (Martal)

 

Best in Show: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wren
                             
Reserve Best in Show: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.
                                                                                  
Best Dog: S. & M. Kennedy: Tipperlin Stuntman
                                                                                  
Reserve Best Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Spinning Top
                             
Best Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wren

Reserve Best Bitch: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.

Best Puppy in Show: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Ya-Got Trouble

Class 1: Minor Puppy Dog (Entries: 4 Abs: 2)
1st: D C & M & M Todd, Brown & Brown`s: Lochranza Diamonds Forever
2nd: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Midsummer MissionMemphis
Class 2: Puppy Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. J. Davidson`s: Belltrees Another Blue
Class 3: Junior Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. B. Poynter`s: Chataway Rock Gospel
2nd: Mr. G. Snell`s: Robraine Armitray
Class 4: Junior Dog (AOC) (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs J Murray`s: Strathturret Blue Charm
Class 5: Special Yearling Dog (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Spinning Top
2nd: CVK Flowers: Fonesse Finger of Fudge
3rd: Miss G. Evans: Briconess Vendetta
Class 6: Novice Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan)
No Entries
Class 7: Novice Dog (AOC) (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs J Murray`s: Strathturret Blue Charm
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Solar Eclipse
Class 8: Graduate Dog (Entries: 8 Abs: 3)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Deacon Blue
2nd: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Charlie Choc
3rd: Mr. A.J. Taylor`s: Kirkewan Christmas Knight
Res: Miss G. Evans: Briconess Vendetta
Class 9: Post Graduate Dog (Entries: 3 Abs: 0)
1st: S. & M. Kennedy: Tipperlin Stuntman
2nd: CVK Flowers: Fonesse Finlorian
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 10: Open Dog (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Miss M. Rayne`s: Quilmhair Laird O` McShamus
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry
3rd: Mr. A.J. Taylor`s: Kirkewan Christmas Knight
Res: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Kraigwitha-K Sh. Cm.

Class 11: Minor Puppy Bitch (Entries: 12 Abs: 4)
1st: Mrs. C. Pollock`s: Whinsome Neave with Thurness
2nd: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Grandtully Temperance
3rd: Miss M. Rayne`s: Quilmhair Magic Noire
Res: Mr. G. Snell`s: Amaclassic Summer Lovin
Class 12: Puppy Bitch (Entries: 14 Abs: 3)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Golden Plover
2nd: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Barley Sugar
3rd: Mrs. D. Woods: Belltrees Ruby
Res: Mrs. A. Barnett`s: Kinvale Dance at Dawn
Class 13: Junior Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mr. D. Todd`s: Chataway Rocks-Anne
2nd: Mrs. C. Roper`s: Kelbonny Uliker at Carjunbar
3rd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Paddington Bear
Res: Mr. & Mrs. Williams: Gillerlane Morgan Spice
Class 14: Junior Bitch (AOC) (Entries: 7 Abs: 2)
1st: Mrs. A. Barnett`s: Kinvale Close to Crazy
2nd: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Reason to Believe
3rd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Cafe` Latte
Res: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Dominique
Class 15: Special Yearling Bitch (Entries: 11 Abs: 3)  
1st: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Ae Fond Kiss
2nd: Mrs. C. Pollock`s: Whinburn Sweet Dream Baby at Thurness
3rd: Mrs. C. Bradley`s: Cazden Knockando
Res: Mr. G. Findlay`s: Daltonaire Dusty Dane
Class 16: Novice Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan) (Entries: 7 Abs: 2)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Truley Scrumptious
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Golden Plover
3rd: Mrs. A. Barnett`s: Helenwood Kaitlynn for Kinvale
Res: J. & H. McLelland`s: Ryanside Diana
Class 17: Novice Bitch (AOC) (Entries: 9 Abs: 3)
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Ya-Got Trouble
2nd: Mrs J Murray`s: Dreamist Harmony at Strathturret
3rd: Mrs. D. Woods: Bartonholm Out of The Blue
Res: Mr. & Mrs. Allan`s: Lynwater Bluewater Lilly
Class 18: Graduate Bitch (Entries: 10 Abs: 2)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wren
2nd: Ann Oswald`s: Charbonnel Amulette for Ansharo
3rd: Mrs. C. Roper`s: Kelbonny Uliker at Carjunbar
Res: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Mercury Rising
Class 19: Post Graduate Bitch (Entries: 7 Abs: 3)
1st: Miss W C Johnston`s: Rhuston Silver Charm
2nd: Mr. & Mrs. Moncrieff`s: Mondale Moonlight meander
3rd: Miss K. Torbett`s: Kirlinjis Maid of Maybole
Res: Mrs. C. Bradley`s: Crofters Tuppins at Cazden
Class 20: Open Bitch (Entries: 8 Abs: 3)
1st: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.
2nd: Miss M. Rayne`s: Quilmhair Piob Mhor
3rd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Dawn Flush
Res: Mrs J Murray`s: Sirrah Sassenach at Strathturret

Class 21: Veteran (Dog or Bitch) (Entries: 5 Abs: 0)
1st: Mr. L. Bodzak`s: Whinburn Chasing Dreams
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry
3rd: Miss. K. Torbett: Carmelfair Talitha
Res: Mr. CD. & Mrs. JE. Smith`s: Rancecraig Pick Pocket
Class 22: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Mercury Rising
2nd: Mrs. H. Christie`s: Tvaeraa Dominique
3rd: Mr. & Mrs. Grant`s: Zahfran Shanghai Lil

Best Dog: S. & M. Kennedy: Tipperlin Stuntman
Reserve: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Spinning Top
Best Puppy Dog: D C & M & M Todd, Brown & Brown`s: Lochranza Diamonds Forever

Best Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wren
Reserve: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.
Best Puppy Bitch: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Ya-Got Trouble


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu