Sept15 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept15

Show Results

Class Results 5th. September 2015
Judge: David Worgan (Luthame)


Best in Show: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya
                         
Reserve Best in Show: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Rocket Man

Best Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya

Reserve Best Dog: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Rocket Man
                                             
Best Bitch: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Frieda Facebook

Reserve Best Bitch: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Fickle

Best Puppy in Show:   Mrs. W. Reid`s: Shanaz Fickle


Class 1: Veteran (Dog) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
2nd: Miss C. Howsley`s: Broanglen Circle of Life at Wishuswell
Class 2: Minor Puppy Dog (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Fly Half
2nd: Mr & Ms SD & HJ Langlands & Stark`s: Kirklinjis Rumour Made it
Class 3: Puppy Dog (Entries: 5 Abs: 2)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Magician
2nd: Mr. G. Snell`s: Whinburn Mystic Masquerade With Amaclassic
3rd: Mr R Kennedy`s: Gallinagos Faith no More
Class 4: Junior Dog  (Entries: 8 Abs: 3)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Magician
2nd: Mrs. L Beuilacqua`s: Laelia Ebony and Ivory
3rd: C & JMI Mason & Robertson`s: Lynshow Kuckoo with Zheridons
Res: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Quince
Class 5: Maiden Dog  (Entries: 5 Abs: 2)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Magician
2nd: Mr R Kennedy`s: Gallinagos Faith no More
3rd: Mr & Ms SD & HJ Langlands & Stark`s: Kirklinjis Rumour Made it
Class 6: Novice Dog  (Entries: 5 Abs: 0)
1st: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Magician
2nd: R. & M. Kennedy & Waddington`s: Winter Dance of Kenwad
3rd: Miss J MacLean`s: Lynwater Rumour has it
Res: Mrs G Wemyss: Golden Spun Sunbeam
Class 7: Special Yearling Dog (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Cooper
2nd: R. & M. Kennedy & Waddington`s: Winter Dance of Kenwad
3rd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Spun Yarn
Res: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Saltire Express
Class 8: Under Graduate Dog  (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Walnut Whip
2nd: CVK Flowers: Totenkopf Dutch Dubois
Class 9: Graduate Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. A. Scotland`s: Indigo Sun
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute
Class 10: Post Graduate Dog (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Solar Flare
2nd: CVK Flowers: Totenkopf Magic Touch JW
3rd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Summer Solstice
Res: Mrs G Wemyss: Golden Spun Sunbeam
Class 11: Limit Dog (Entries: 6 Abs: 1)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Rocket Man
2nd: R. & M.Kennedy & Waddington`s: Lynwater Daydreamer of Kenwad
3rd: Mrs. & Mrs. Madigan & Fairbairn`s: Grassmillees Mr. Bojangle of Carmelfair
Res: Mrs G Wemyss: Golden Spun Sunbeam
Class 12: Open Dog (Entries: 5 Abs: 1)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya
2nd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wild Mint
3rd: GCV Low & Flowers: Totenkopf Kirlinjis Dutch Dragoon JW SH CM
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Magic Flute

Class 13: Veteran (Bitch) (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia
2nd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Sea Breeze
3rd: Mr. & Miss Neatham & Gribbin`s: Lynwater Sea Dream
Res: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice
Class 14: Minor Puppy Bitch (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Callaway
2nd: Mrs. E. Craig`s: Della Fiumana Time to Rock
3rd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Petunia
Class 15: Puppy Bitch (Entries: 7 Abs: 1)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Fickle
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Whinburn Black Magic
3rd: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Silver Lining at Carmelfair
Res: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Maple Syrup
Class 16: Junior Bitch  (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Frieda Facebook
2nd: Miss C. Howsley`s: Wishuswell Sweet Dreams
Class 17: Maiden Bitch (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Miss C. Howsley`s: Wishuswell Sweet Dreams
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Ariadne
Class 18: Novice Bitch  (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Whinburn Black Magic
Class 19: Special Yearling Bitch (Entries: 3 Abs: 2)  
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Sassy
Class 20: Under Graduate Bitch  (Entries: 1 Abs: 1)
Class 21: Graduate Bitch (Entries: 4 Abs: 1)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Yaris
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Summer Breeze
3rd: Miss K Nuttall`s: Carmelfair Calabrianna
Class 22: Post Graduate Bitch (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Look at Me
Class 23: Limit Bitch (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. R. Adams: Whinburn Little Grouse
2nd: Mr. & Mrs. Neatham`s: Shoogsea Peach Streisand
Class 24: Open Bitch (Entries: 6 Abs: 2)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Ryanside New Beginnings at Carlundie
2nd: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Spell Spinner
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia
Res: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Look at Me

Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Silver Lining at Carmelfair
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Ariadne
3rd: Miss K Nuttall`s: Carmelfair Calabrianna
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia
2nd: Mrs. & Mrs. Madigan & Fairbairn`s: Grassmillees Mr. Bojangle of Carmelfair

Best Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya
Reserve Best Dog: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Rocket Man
Best Puppy Dog: Mrs. L. Duncan: Bartonholm Fly Half
Best Veteran Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya

Best Bitch: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Frieda Facebook
Reserve Best Bitch: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Fickle
Best Puppy Bitch: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Fickle
Best Veteran Bitch: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Cordelia


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu