Sept13 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept13

Show Results

Show Results 7th. September 2013
Judge: Gill Pearce-Gudger (Pearkim)

 

Best in Show: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya
                         
Reserve Best in Show: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wild Mint

Best Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya

Reserve Best Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wild Mint
                                             
Best Bitch: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Winter Eclipse

Reserve Best Bitch: S. & M. Kennedy: Tipperlin Morning Glory

Best Puppy in Show: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch Bedazzled by you

Best Veteran in Show: Mrs L. Williamson`s: Rhuston Evermore with Budminteal

 



Class 1: Veteran (Dog) (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs L. Williamson`s: Rhuston Evermore with Budminteal
2nd: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Franks-a-Million at Luanshya
Class 2: Minor Puppy Dog (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Solar Flare
2nd: R. M. & G Kennedy & Waddington & Low`s: Lynwater Daydreamer
3rd: Mrs. & Mrs. Madigan & Fairbairn`s: Grassmillees Mr. Bojangle
Res: Mrs. & Miss A. & K. Scotland`s: Beach Grass
Class 3: Puppy Dog (Entries: 2 Abs: 0)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Media Storm
2nd: Mr. & Mrs. Scott & Pamela Robertson`s: Castleannans Alba Gu Brath
Class 4: Junior Dog  (Entries: 6 Abs: 3)
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wild Mint
2nd: S. & M. Kennedy: Tipperlin Tumbling Dice
3rd: Mr. J. McCann`s: Ansharo Rascal
Class 5: Maiden Dog  (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs C & Miss S Mason & Mrs D Clubb`s: Lynwater out of Touch
2nd: J. & H. McLelland`s: Ryanside Sultan Swing
Class 6: Novice Dog  (Entries: 3 Abs: 2)
1st: Mr. & Mrs. Scott & Pamela Robertson`s: Castleannans Alba Gu Brath
Class 7: Special Yearling Dog (Entries: 2 Abs: 2)
Class 8: Under Graduate Dog  (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Miss N. Roger`s: Pembrokegate Dandy Lad
Class 9: Graduate Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
Class 10: Post Graduate Dog (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Lochranza Lord of the Isles
Class 11: Limit Dog (Entries: 1 Abs: 0)
1st: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy
Class 12: Open Dog (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs C & Miss S Mason & Mrs D Clubb`s: Lynwater Red Kite
2nd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Rob Roy

Class 13: Veteran (Bitch) (Entries: 1 Abs: 1)
Class 14: Minor Puppy Bitch (Entries: 4 Abs: 0)
1st: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch Bedazzled by you
2nd: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Miami
3rd: J. Garrett`s: Carmelfair Dorada
Res: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Celtic Rhyme
Class 15: Puppy Bitch (Entries: 7 Abs: 2)
1st: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Blue Magic
2nd: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Grandtully all that Jazz
3rd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Christmas Glow
Res: Miss C. Howsley`s: Totenkopf Dutch Diva at Wishuswell
Class 16: Junior Bitch  (Entries: 3 Abs: 0)
1st: S. & M. Kennedy: Tipperlin Morning Glory
2nd: E. & A. Moncrieff`s: Mondale Living the Dream
3rd: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Butter Fudge
Class 17: Maiden Bitch (Entries: 3 Abs: 0)
1st: Mrs. A. Scotland`s: Think of me
2nd: Mrs. & Miss L & C May`s: Lynshow Dancing with Hope
3rd: Mr. S. Cuthill`s: Its a Kind of Illusion
Class 18: Novice Bitch  (Entries: 7 Abs: 1)
1st: R. & M. Kennedy & Waddington`s: Julmared Glad all Over
2nd: Mrs. & Miss L & C May`s: Lynshow Dancing with Hope
3rd: J. & H. McLelland`s: Ryanside Lady Moon
Res: Miss C. Howsley`s: Totenkopf Treacle Puddin
Class 19: Special Yearling Bitch (Entries: 2 Abs: 0)  
1st: Mr. & Miss Neatham & Gribbin`s: Shoogsea Peach Streisand
2nd: R. M. & G Kennedy & Waddington & Low`s: Julmared Carnival of Lights
Class 20: Under Graduate Bitch  (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Winter Eclipse
2nd: Miss A. McManus: Carmelfair China Model
3rd: Mrs L. Williamson`s: Budminteal Moons Light
Res: Miss C. Howsley`s: Totenkopf Day Dreamer at Wishuswell
Class 21: Graduate Bitch (Entries: 4 Abs: 0)
1st: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Lujesa Goldikova at Grandtully
2nd: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Mystical
3rd: Miss A. McManus: Carmelfair China Model
Res: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Maid of The Mist
Class 22: Post Graduate Bitch (Entries: 3 Abs: 1)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Oaty
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Summer Breeze
Class 23: Limit Bitch (Entries: 4 Abs: 2)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Ryanside New Beginnings at Carlundie
2nd: Mrs. Vera Gray`s: Shadowview Sea Breeze
Class 24: Open Bitch (Entries: 5 Abs: 2)
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Thistle
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Kenan Summer Solstice
3rd: Mrs. S. McFarlane`s: Cooleela Maid of The Mist

Class 25: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 3 Abs: 2)
1st: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Mystical
Class 26: Val Smith Memorial Open Stakes (Any Colour Dog or Bitch) (Entries: 2 Abs: 1)
1st: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya

Best Dog: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Callimakokr at Luanshya
Reserve Best Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Wild Mint
Best Puppy Dog: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Solar Flare
Best Veteran Dog: Mrs L. Williamson`s: Rhuston Evermore with Budminteal

Best Bitch: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Winter Eclipse
Reserve Best Bitch: S. & M. Kennedy: Tipperlin Morning Glory
Best Puppy Bitch: W. & L. & A. McLaren`s: Bencleuch Bedazzled by you
Best Veteran Bitch: None Shown

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu