Sept04 - EofSCSC

Go to content

Main menu:

Sept04

Show Results

Show Results 4th. September 2004
Judge: Mrs. Tanya Lewis (Penmartan)



Best in Show: Miss P.J. Halkett`s: Wiljana Dancin N`Blue

Reserve Best in Show: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Kraigwitha-K Sh. Cm.
                                                                                    
Best Dog: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Kraigwitha-K Sh. Cm.
 
Reserve Best Dog: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Solar Beam
                                             
Best Bitch: Miss P.J. Halkett`s: Wiljana Dancin N`Blue

Reserve Best Bitch: Miss P.J. Halkett`s: Sh. Ch. Wiljana Monnlight

Best Puppy in Show: Mr. D. Todd`s: Chataway Will Young

lass 1: Minor Puppy Dog
1st: Mr. D. Todd`s: Chataway Will Young
2nd: Mrs. A. Christmas: Incharvie Casanova
Class 2: Puppy Dog
1st: M. Long`s: Gillerlane Son of Mine
2nd: Mrs. A. Christmas: Incharvie Casanova
Class 3: Junior Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: Mrs. C. Pollock`s: Thurness Rom Tan Tiggr
2nd: Mrs. C. Mason`s: Windgrove Sand-Dee at Lynshow
Class 4: Junior Dog (AOC)
1st: Mrs. E. Craig`s: Rancecraig Rubic Cube
Class 5: Special Yearling Dog
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Finch
2nd: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Deacon Blue
3rd: Mrs. J. E. Smith`s: Craigdean Charlie Choc
Res: Mr. A.J. Taylor`s: Kirkewan Christmas Knight
Class 6: Novice Dog (Red/Black/Gold/Black & Tan)
No Entries
Class 7: Novice Dog (AOC)
1st: Mr. A.J. Taylor`s: Kirkewan Christmas Knight
2nd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Clever Clogs
Class 8: Graduate Dog
1st: Mrs. J. Davidson`s: Linnington Artful Dodger
2nd: Mrs. W. Bodzak`s: Whinburn Merry Masquerade
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 9: Post Graduate Dog
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Solar Beam
2nd: Mrs. S. Ewan`s: Craigdean Just the Job
3rd: Mrs. E. Craig`s: Craigdean Rascal among Rancecraig
Res: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar
Class 10: Open Dog
1st: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Kraigwitha-K Sh. Cm.
2nd: Mr. A.J. Taylor`s: Kirkewan Christmas Knight
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Come Fly With Me at Scomar

Class 11: Minor Puppy Bitch
1st: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Nite Light
2nd: Mrs L Duncan`s:  Bartonholm Eternal Dream
3rd: Mrs. A. Barnett`s: Creelshaugh Kiss me Quick
Res: M. Long`s: Gillerlane Just One Look
Class 12: Puppy Bitch
1st: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Jings Crivvens
2nd: Mrs. F. Dunbar`s: Broanglen Breathtaking
3rd: Mrs. D. Woods: Glenrioch Ellie
Res: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Periwinkle
Class 13: Junior Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Lochdene Jemma from Grandtully
2nd: Mrs. J. McGowan`s: Teeny of Taraquair
Class 14: Junior Bitch (AOC)
1st: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Lochdene Oh Happy Day at Grandtully
2nd: Mrs J Murray`s: Dreamist Harmony at Strathturret
3rd: Mrs. M. Madigan`s: Misperros Mercedes
Class 15: Special Yearling Bitch  
1st: Miss P.J. Halkett`s: Wiljana Dancin N`Blue
2nd: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Dove
3rd: Mrs. J. Fairburn`s: Craigdean Marmite
Res: Mrs. M. Madigan`s: Daydawn Ice Maid for Misperros
Class 16: Novice Bitch (Red/Black/Gold/Black & Tan)
1st: Mrs. W. Bodzak`s: Briconess Mercury Rising
2nd: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Lochdene Jemma from Grandtully
3rd: Mrs. A. Oswald`s: Charbonnel Amulette for Ansharo
Class 17: Novice Bitch (AOC)
1st: Mrs. M. Madigan`s: Daydawn Ice Maid for Misperros
2nd: Mrs. H. & Miss J. Christie`s: Craigleith over the Rainbow
3rd: Mr. B.J. & Mr. C.J. McCabe/Mcgregor`s: Lochdene Oh Happy Day at Grandtully
Class 18: Graduate Bitch
1st: Mrs. C. Cartney`s: Craigdean Braggadocio at Carlundie
2nd: Mrs. J. Fairburn`s: Craigdean Marmite
3rd: Mrs. M. Madigan`s: Daydawn Ice Maid for Misperros
Res: Mrs. W. Bodzak`s: Whinburn in the Dark
Class 19: Post Graduate Bitch
1st: Mrs. A Barnett`s: Kinvale Dream Time
2nd: Mrs. F. Dunbar`s: Broanglen One And Only Sh. Cm.
3rd: Mr. G. Findlay`s: Daltonaire Deloris
Res: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Clype
Class 20: Open Bitch
1st: Miss P.J. Halkett`s: Sh. Ch. Wiljana Monnlight
2nd: Mrs. D. Woods: Chataway Naomi Campell Sh. Cm.
3rd: Mrs. W. Reid`s: Shanaz Chaos
Res: Mr. G. Findlay`s: Daltonaire Deloris

Class 21: Veteran (Dog or Bitch)
1st: Mrs. A. Barnett`s: Lynwater Rising Sun
2nd: Mr. L. Bodzak`s: Whinburn Chasing Dreams
3rd: Mrs. J. E. Smith`s: Rancecraig Pick Pocket
Res: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Flash Harry
Class 22: Special Beginners (Any Colour Dog or Bitch)
1st: Mrs. C. Cartney`s: Carlundie`s Deacon Blue
2nd: Mr. A.J. Taylor`s: Kirkewan Christmas Knight
3rd: Mrs. M. Hynd`s: Scomar Clever Clogs

Best Dog: Mrs. C. Mason`s: Lynshow Kraigwitha-K Sh. Cm.
Reserve: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Solar Beam
Best Puppy Dog: Mr. D. Todd`s: Chataway Will Young

Best Bitch: Miss P.J. Halkett`s: Wiljana Dancin N`Blue
Reserve: Miss P.J. Halkett`s: Sh. Ch. Wiljana Monnlight
Best Puppy Bitch: Mrs. E. MacLean`s: Lynwater Nite Light


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu